Često čujemo kako je gotovo nemoguće uspješno dojiti poslije carskog reza, a carski rez nije nikakav razlog da se ne doji – upravo suprotno! Dojenje pomaže mnoge prateće događaje carskog reza, pomaže prebroditi osjećaje majke, šok i moguće razočarenje zbog operacije, a pomaže i bržem zarastanju maternice.
Ako su majka i dijete zdravi nakon carskog reza trebaju biti zajedno.
Međutim, majkama i bebama nakon carskog reza može trebati malo više vremena dok ne počnu s dojenjem. Nakon hirurškog poroda, majčino mlijeko može malo kasniti u nadolaženju. Ovo može biti izravan rezultat operacije, a razlog može biti i to što majke koje su rodile carskim rezom imaju manje prilika za rano i često dojenje. U nekim porodilištima majke nakon carskog reza medicinsko osoblje nastoji rasteretiti tako što im djecu odnesu u drugu sobu gdje se medicinsko osoblje brine za njih. Ta razdvojensot takođe otežava dojenje.
Uz pomoć medicinskih sestara, možete uživati u kontaktu kožom na kožu i dati bebi priliku da se mazi uz vašu dojku. Možete tražiti bebu što proije, dok ste još u sobi za oporavak, čim se osjetite dovoljno budni. Tada je problem bol. Bol potiskuje proizvodnju mlijeka i otežava uživanje u novorođenčetu. Razgovarajte s anesteziologom o tome kako smanjiti postoperativnu bol lijekovima od kojih ćete se ugodnije osjećati, a koji će vas ipak održati budnima. Doktor vam može prepisati one lijekove protiv bolova koji neće utjecati na bebu. Ne oklijevajte s korištenjem lijeka protiv bolova. Ako se ugodnije osjećate, vi i vaša beba ćete više uživati jedno u drugome.
Potrebno je staviti dijete na grudi što je prije moguće nakon poroda. Nakon carskog reza ako su i majka i beba zdravi moguć je Rooming In. Ako imate krevet uz zid sobe, ili krevet koji ima ogradu, dijete može ležati i pored majke, bez da ga majka mora držati. Bez velikog naprezanja možete dijete staviti i na drugu dojku ili ga položiti na stomak (iznad rane) da podrigne, tako da ga privučete sebi i pritom se okrenete. Nemojte uvlačiti zrak, pa okret napravite pri izdisaju (na taj način majka štedi snagu).
Tražite da vam daju (ili donesu od kuće) dodatne jastuke, jastuke za dojenje, kojima ćete se poduprijeti i rasteretiti, koji će otkloniti napetost sa rane i štititi je od djetetovih nogu.
Smjestite jedan ili dva jastuka između leđa i ograde kreveta odnosno zida, jedan jastuk između koljena, jedan ispod glave i jedan ispod bebe. Da biste podržali ranu, postavite mali jastuk ili smotani ručnik između kreveta i trbuha.
Postoje različiti položaji u kojima možete udobno dojiti i nakon carskog reza, bez da opterećujete ranu.
Dojenje ležeći na boku – Lezite udobno na jednu od strana. Glavu poduprite jastucima na visinu ramena, možda i leđa. Stavite jedan jastuk ispred rane. Blago savijte noge. Beba leži okrenuta vama, stomak na stomak, sa ustima u visini bradavice.
Dojenje na leđima – Vi ležite na leđima, glava i ramena su vam poduprijeti sa jastucima, noge savijene u koljenu ili sa jastukom ispod koljena. Dijete leži poprečno na majčinom tijelu(stomaku), daleko od rane, usta na bradavici.
Sjedeći sa strane – Sjedite, leđa i noge dobro oslonjeni. Dijete leži na jastuku pored vas, sa nogama prema nazad, ustima ispred bradavice, tako da mu je lice okrenuto prema dojci i ono ne mora okretati glavu.
Položaj kolijevke – I ovdje sjedite dobro naslonjeni. Dijete je u vašem naručju poprečno položeno ispred vas, tako da mu se usta nalaze ispred bradavice. Jastuci će vam pomoći da zaštitite ranu i da dijete podignete na odgovarajuću visinu.
Nadolazak mlijeka je uslovljen hormonima i doćiće u svakom slučaju, po pravilu 2-3 dan nakon proda, a kod carskog reza ponekad i malo kasnije. Često dojenje od poroda pospješuje produkciju mlijeka i olakšava nadolazak mlijeka. A blizina bebe i majke, fizički dodir i maženje, svakako će ubrzati nadolaženje mlijeka.
Izvori: Hannah Lothrop, Knjiga o dojenju
Adisa Hotić i Emina Majdankić, Dojenje poklon za cijeli život