fbpx

Vodič za nicanje zubića: simptomi i lijekovi

0

Većina beba dobije svoj prvi zub oko 6. mjeseca, ali se mogu pojaviti rano već u 3. mjesecu ili kasnije u 14. mjesecu, ovisno o čimbenicima kao što su vrijeme kada su mama i tata dobili zube i je li beba bila nedonošče. Neki imaju simptome nicanja zubi, kao na primjer pretjerano slinjenje i ćudljivost sedmicama prije nego što se zub pokaže, dok drugi ne pokazuju znakove uopšte.

Vremenska linija bejbi zubi

Bebe tipično dobijaju zube u paru. Prvo dolaze srednja dva na dnu. Otprilike mjesec dana kasnije stižu dva iznad. Ipak, nije neuobičajeno vidjeti bebu sa četiri donja i bez gornjih zubi, ili obrnuto. Opšta vremenska linija:

6 mjeseci: donji središnji sjekutići
8 mjeseci: gornji središnji sjekutići
10 mjeseci: donji i gornji lateralni sjekutići
14 mjeseci: prvi kutnjaci
18 mjeseci: očnjaci
24 mjeseca: drugi kutnjaci

Neki od mogućih simptoma, i prije nego se zubići pojave, su:

Potreba da se grize – pritisak zubića koji izlaze može biti olakšan kontra pritiskom, tako da bebe kojima niču zubi često žele gristi stvari.

Natečene desni – prije nego što novi zubić izbije, može uzrokovati crvena, otečena i poput modrica područja na bebinim desnima.

Pretjerano slinjenje – povećana količina pljuvačke može najaviti novi zub, ali isto tako je normalna razvojna faza djetinjstva, tako da nemojte automatski pretpostaviti da slinjenje znači nicanje zubića.

Nemirnost, posebno noću – nicanje zuba, kada se miče kroz kost i desni, ima tendenciju da dolazi u fazama sa više aktivnosti noću nego danju, tako da beba može biti razdražljivija tada.

Povlačenje uha – iako također može biti znak infekcije uha, povlačenje može biti simptom nicanja zubića: bol iz čeljusti prenosi se na ušni kanal.

Promjena u prehrambenim navikama – bebe koje jedu krutu hrana možda žele sisati ili jesti više hranu iz bočice, jer kašika iritira njihove upaljene desni.

Načini da smirite bol

Možda ćete morati isprobati nekoliko metoda kako bi vidjeli što je najbolje za vaše dijete:

Mokra, smrznuta krpa (ostavite jedan kraj suhim tako da beba može dobro držati), jer debela tkanina prija, a ledeno umrtvljuje upaljene desni.

Masaža, ako je zub i dalje duboko u desni i nije formirana bolna modrica, kontra pritisak ili trenje gdje će uskoro izbiti zubić može djelovati čudotvorno. Pokušajte trljati područje sa čistim prstom.

Ublažavanje bolova lijekovima, ibuprofen je dobro rješenje za privremeno olakšanje bolova, kao i neki drugi oralni anestetici, sve dok ne prelazite preporučenu dozu.

Distrakcija, bol kod nicanja zubi je poput glavobolje, uzrokuje hroničnu nelagodu. Često možete umiriti svoje dijete tako da mu jednostavno maknete misli sa boli. I ne potcjenjujte ljekovitu moć dodira: malo dodatnog maženja može biti sve što je potrebno da dijete prestane misliti na bol.

Trikovi za nicanje zubi koje ne bi trebali probati

  • Tvrde namirnice kao što su dvopek, krekeri, tost ili smrznuta peciva, mrkva i smrznute banane. Mogu se činiti privlačnima bebi za žvakanje, ali se mogu i razlomiti u dijelove opasne za gutanje.
  • Trljanje rakije na natečene desni. Čak i male količine alkohola mogu biti otrovne za bebu.

Proces nicanja zubića traje oko dvije godine, ali nakon prvih nekoliko zubića, proces postaje manje bolan. Kada se pojavi prvi zub, pokušajte za početak čistiti dva puta dnevno laganim trljanjem krpom. Šta god radili, nemojte stavljati bebu na spavanje sa bočicom ili ga dojiti do spavanja kada se pojave zubi, jer su skloni karijesu. Ovo može biti teško vrijeme za bebu i vas, ali uz malu pomoć, imat će sretan osmijeh za cijeli život. 😀

 

parenting.com

Komentari

Share.