fbpx

Velika promjena u protokolu rezanja pupčane vrpce u Velikoj Britaniji

0

Babica dobila veliku bitku

Nakon deset godina vođenja kampanje da majke ostanu što duže vezane za svoju bebu, babica Amanda Burlegih je uspjela promijeniti službene smjernice. Ta standardna praksa rezanja pupčane vrpce u prvih nekoliko sekundi nakon rođenja potiče od 1950-ih, kako bi se smanjio rizik od hormonalne injekcije koja se davala majci da se zaustavi krvarenje koje može škoditi djetetu. Međutim, od tada su se ti lijekovi zamijenili sigurnijim, što je dovelo babicu Burleigh do razmišljanja da li je potrebno tako rano rezanje pupčane krvi i sprečavanja dokoka krvi iz placente.

Ona vjeruje da je neprirodno da se reže pupčana vrpca dok još pulsira krvlju i počela je istraživati problem uz pomoć grupe kolega medicinara.

Tokom svog istraživanja, oni su otkrili dokaze da rezanje pupkovine odmah nakon rođenja može oduzeti novorođenčetu jednu trećinu zaliha krvi. Također, otkrili su da brzo presijecanje pupkovine povećava rizik od anemije, koji je povezan za kašnjenjem u kognitivnom razvoju.

Uprkos otpora liječnika i primalja koji su smatrali da ne treba sumnjati u tako dugotrajni medicinski protokol, Burlegih je ustrajala sa svojom kampanjom i Nacionalni institut za zdravstvo i skrb (NICE) je promijenio smjernice za presjecanje pupčane vrpce. NICE sada navodi da doktori i babice ne bi trebali rutinski presjecati vrpcu „prije prve minute djetetovog rođenja.“

Babica je u ovom poslu već 26 godina a nedavno je imenovana za Babicu godine od strane britanskog lista za primalje, koji je pozdravio ovu promjenu.

„Želim biti sigurna da će ovo postati pravilo ovdje, ali moj posao je također podržati kolege u drugim zemljama. Velika Britanija vodi put i drugi će je slijediti. Ja podržavam primalje u Australiji, Norveškoj, Švedskog, Pakistanu, Tunisu, Izraelu, Turskoj i ostalim zemljama. Ono što ja stvarno želim je globalna promjena“, izjavila je babica Burleigh.

Šta vi mislite o presjecanju pupčance vrpce? Da li smatrate da pupčana vrpca treba otpulsirati ili ste za dosadašnju proceduru?

Komentari

Share.