Prirast težine u trudnoći usko je vezan s prehranom majke, a jedno i drugo s težinom novorođenčeta. Mnogo je studija pokazalo da trudnice s prekomjernim porastom težine rađaju evidentno težu djecu od onih s normalnim prirastom težine, a posebice u odnosu na one s nedovoljnim prirastom težine. Od 13. tjedna trudnoće posteljica izlučuje sve veće količine humanog placentnog laktogena, hormona koji sprečava korištenje glukoze i potiče oslobađanje masti. Stoga se u trudnice pojačano luči inzulin koji dovodi do sniženja razine glukoze u krvi i osjećaja gladi. Zato prekomjerna prehrana i prirast tjelesne težine obično počinju nakon 13. sedmica trudnoće.
Prirast težine mora biti takav da ne dovede do komplikacija trudnoće (npr. EPH gestoza ) i da rezultira rođenjem djeteta normalne težine, koja je kod nas oko 3.500 g. Razni autori navode normalnim prirast težine od 11 do 12 kg kod normalno uhranjene žene, a kod nas on iznosi u prosjeku 13 kg. Prirast je češće manji u inače pothranjenih žena, a veći u preuhranjenih žena. Dijete za svoj rast i razvoj u maternici treba određeni dodatni broj kalorija, koji ne ovisi ili neznatno ovisi o stanju uhranjenosti majke prije trudnoće. Trudnoća nije razdoblje života za korekciju stanja uhranjenosti žene, jer dijete u maternici zahtjeva svoje, ni previše, ni premalo.
Zato se u trudnoći preporučuje već navedeni prirast težine od oko 12 do 13 kg. Prva tri mjeseca ili 14 sedmica prirast će biti minimalan, tek nešto iznad 1 kg. Od tada, pa sve do kraja 36. sedmice, sedmični prirast treba iznositi oko 500 g ili 2 kg mjesečno, a u zadnjem mjesecu trudnoće tek nešto iznad 1 kg.Nakon poroda će se već za nekoliko dana smanjiti nakupljena težina; pri rađanju su izašli plod, posteljica i plodna voda (oko 5 kg), babinjača će izmokriti oko 1,5 kg izvantjelesne tekućine, krv se vraća na normalni volumen, a maternica se za 2-3 sedmice vraća na svoju normalnu težinu. Preostaje oko 3 kg “pričuvne” masti, koju će dojilja u slijedećih nekoliko mjeseci potrošiti za stvaranje mlijeka i dojenje.
Ako tokom dojenja žena nastavi prekomjerno jesti, neće samo potrošiti stvorenu pričuvu, nego je može i povećati. Mnoge će se žene, tokom 10-15 godina reprodukcije, “uz pomoć” dvije-tri trudnoće, na taj način udebljati za 10-15 kg.