fbpx

Strije u trudnoći – kako is spriječiti i liječiti?

0

Veliki broj trudnica se bori sa pojavom strija, a genetika je jedan od najvažnijih faktora koji utječu na to da li će se strije pojaviti. Istraživanja su pokazala da je veća mogućnost nastranka strija kod mladih trudnica u odnosu na one iznad 30 godina. Ako u prethodnoj trudnoći niste dobili strije, ne znači da nećete dobiti u narednoj, tako da nemojte zanemariti masaže i korištenje određenih preparata. Ukoliko imate viška kilograma na početku trudnoće, veća je vjerovatnoća pojave vidljivih strija. Također, kilaža koju dobijate u trudnoći može izazvati pojavu strija, stoga je važno voditi računa o ishrani. Zdrava prehrana je esencijalna za odbranu od strija, a vitamin A i C su najvažniji (ali ne samo umjetni dodaci). Jedite šipak, narandže, zeleno povrće, limun, grejpfrut, maline, kupine, borovnice, mrkvu, paradajz…

Strije se najčešće pojavljuju u šestom ili sedmom mjesecu trudnoće, a najviše se vide na predjelu trbuha, grudima i bedrima. One nastaju kada dođe do promjene u srednjem sloju kože, tj. kada se ona naglo rastegne i kada elastična vlakna pucaju. Strije treba tretirati od samog početka, prije nego što se pojave i kada se pojave. Kada već postanu udubine, nećete ih se moći riješiti.
Kreme koje sadrže tretinon – derivat A vitaminske kiseline mogu spriječiti širenje strija. Osim toga kreme sa vitaminom E koje sadrže još i hijaluronsku kiselinu i elastin sprečavaju nestanak strija.
Trudnice najčešće preporučuju masažu bademovim, maslinovi, ricinusovim uljem, ali naučno nije dokazana uspješnost tih preparata za tretniranje strija.

Komentari

Share.