Za vrijeme dojenja smijete jesti sve što Vam odgovara, što Vaš jelovnik čini bogatim i raznovrsnim. Jer ako ste Vi dobro opskrbljeni svim potrebnim vitaminima, mineralima i ostalim elementima, tada će i Vaša beba dobiti potrebnu količinu ovih sastojaka. Sastav mlijeka je, naime, optimalan za Vašu bebu, ako sadržava sve sastojke potrebne za zdravi razvoj bebe.
Ukoliko svoju bebu hranite isključivo dojenjem, tada Vaša dnevna potreba za kalorijama mora obuhvatiti dodatnih 530 kalorija. Zvuči primamljivo, ali nikako ne znači da bez kontrole smijete grickati (slatkiše i sl.) do mile volje! Svojoj bebi i sebi učinit ćete dobro, ukoliko ova dodatna doza podrazumijeva više voća, jogurta i kruha. Pravilo koje preporučuju eksperti glasi: broj kalorija je optimalan, ako za vrijeme dojenja održavate tjelesnu težinu ili gubite max. 500 g mjesečno. Držati dijetu ili dnevno unositi manje od 1.800 kalorija nikako nije preporučljivo za vrijeme dojenja. Takvim režimom ishrane unosili biste nedovoljno sastojaka za sebe i svoju bebu.
A kako izgleda raznovrstan jelovnik?
On podrazumijeva dovoljno kruha, žitarica i proizvoda od žitarica, krompir, rižu i tjesteninu. Ne smije manjkati ni proizvoda od integralnog brašna, kao ni voća i povrća.
Sve prehrambene proizvode treba unositi u umjerenim količinama, pa tako i mlijeko i mliječne proizvode, meso i mesne prerađevine, ribu i jaja.
Štedjeti možete na ulju, margarinu i puteru, kao i na masnijim namirnicama i slatkišima. Dojilja treba unositi dosta tekućine! Preporuka je unošenje, prije svega, vode (prirodne ili mineralne), čajeva bez šećera, prirodnih sokova. Preporučena količina: do 2,5 litra dnevno, uz svaki obrok i za vrijeme dojenja. Pridržavate li se ovakvog režima ishrane neće Vam biti potrebni dodaci u vidu vitaminskih i drugih preparata. Moguće je da Vam u slučaju pomanjkanja ljekar preporuči tablete joda. Isto tako se može desiti da dugo vremena nakon poroda trebate uzimati preparate za željezo u krvi, kako biste nadoknadili nedostatak nastao npr. krvarenjem prilikom poroda.