fbpx

S bebom u planine?

0

Smijemo li naše najmlađe voditi na planinu? S manjim ograničenjima (npr. visoke planine) DA.
Zajednički odmor na planini umjerene nadmorske visine može biti savršen doživljaj za sve članove porodice. Ipak, roditelji trebaju obratiti pažnju na nekoliko važnih situacija:   

S malom djecom ne treba ići na planinu višu od 1.500 m.
Dječica mlađa od dvije godine ne bi smjela odlaziti na planine više od 1.500 metara. Njihov organizam nije u stanju prilagoditi se drugačijim klimatskim uvjetima. Visoke planine se ne preporučuju ni za nešto stariju djecu. Planine iznad 3.000 metara nadmorske visine mogu, zbog niskog zračnog tlaka odnosno razrijeđenog zraka, kod mlađe djece izazvati ozbiljnije zdravstvene probleme. 

Planirajte boravak od najmanje dvije sedmice.
Toliko je, naime, organizmu potrebno da se adaptira na uvjete i adekvatno odmori. Efekat je najbolji ukoliko se što duže boravi u predjelima niske nadmorske visine, nakon čega se mogu praviti kraći izleti na visoke planine, koji podrazumijevaju evidentne klimatske razlike. 

Ne zaboravite zaštitu od sunca
Što se nalazite na većoj nadmorskoj visini, to su intenzivnije sunčeve zrake; zimi se one dodatno reflektuju na bijelu površinu snijega. Osigurajte za Vaše dijete odgovarajuću zaštitu od sunca, naročito u proljeće i ljeto. Važno je ljeti i zimi dijete zaštititi kremom za sunčanje s najvišim zaštitinim faktorom. 

Ne pretjerivati s dugim šetnjama
Trogodišnjaci nisu u stanju pješačiti više od 2-3 kilometra. Ako svog mališana nosite u leđnoj nosiljci, trebate voditi računa o njegovoj savršenoj udobnosti (noge ne smiju biti prikliještene, leđa treba udobno smjestiti i sl.). Ne zaboravite da je Vaše dijete tada izloženo suncu, vjetru, možda čak i kiši ili snijegu. Šetnja je još više zahtjevna, kada Vaš mališan povremeno želi sâm prijeći nekoliko stotina metara. Stoga preporučujemo pravljenje redovnih pauza u dugim šetnjama, te zaštitu od sunca i kiše.

Ljekari u principu ne preporučuju nošenje djece u leđnim nosiljkama u zimskim uvjetima. Naime, opasnost od pothlađivanja ili čak smrzavanja suviše je velika. Ono što nikada ne bi smjeli učiniti jeste nositi svoje dijete na leđima za vrijeme skijanja. Ovo je veoma opasno i može dovesti do najtežih ozlijeda.

Bez naglih visinskih promjena
Ulazite u žičaru i odlazite na najviše vrhove planine – ovako nagle visinske razlike organizam Vaše bebe zasigurno ne može podnijeti. U slučaju da u ovoj situaciji primijetite da Vaše dijete odjednom djeluje omamljeno, blijedo, plačljivo i apatično, vratite se čim prije u dolinu. Može se raditi o simptomima visinske bolesti. Tegobe će, u principu, brzo nestati nakon što se spustite na nižu nadmorsku visinu, ali za svaki slučaj treba potražiti savjet pedijatra.

Komentari

Share.