U zgradi Federalnog ministarstva zdravstva u Sarajevu u ponedjeljak, 28. oktobra 2013. godine je održana promocija dokumenta „Smjernice za zdravu ishranu djece uzrasta do tri godine“.
Navedeni dokument izradilo je Federalno ministarstvo zdravstva uz stručnu i tehničku podršku UNICEF ureda u Bosni i Hercegovini, a namijenjen je svim relevantnim pojedincima i institucijama koji se bave ishranom djece, roditeljima, zdravstvenim ustanovama, odgojno-obrazovnim ustanovama, osobama koje pripremaju hranu i svim drugim koji se brinu o ishrani dojenčadi i djece.
Uz predstavnike Federalnog ministarstva zdravstva i UNICEF ureda u Bosni i Hercegovini, u izradi Smjernica za zdravu ishranu djece do tri godine učestvovali su i eminentni stručnjaci iz primarne pedijatrijske zaštite, stručnjaci Pedijatrijske klinike Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, te stručnjaci iz oblasti javnog zdravstva Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
U prvom dijelu dokumenta se navode dobrobiti i prednosti isključivog dojenja, te nedostaci prehrane mliječnom formulom. Predstavljena je i fotografijama popraćena preporučena praksa i tehnike dojenja, te upute za ishranu djece koja ne doje.
U poglavlju o ishrani djece uzrasta od 6 mjeseci do godinu dana dati su odgovori na pitanja kada i kako početi sa nadohranom, te savjeti o načinu uvođenja nadohrane i izboru i vrstama namirnica, koji su potom sažeti kroz svaki mjesec rasta. Potom se Smjernice bave ishranom djece od jedne do tri godine, te daju prijedloge za osnovni jelovnik i savjete o načinu pripreme hrane za taj uzrast.
Za pravilno planiranje, organiziranje i kontrolu ishrane potrebna je primjena standarda. Neki od standarda koje bi trebale poštovati institucije u kojima borave i hrane se djeca ovog uzrasta odnose se na dužinu boravka u ustanovi – boravak djece u ustanovi najčešće podrazumijeva 10-11 časova dnevno, odnosno osiguranje četiri obroka (doručak,prijepodnevna užina/rani doručak, ručak i popodnevna užina)! Tako je preporučeno vrijeme serviranja obroka u odgojno obrazovnim ustanovama s dnevnim boravkom i radnim vremenom od 8 sati:
Doručak 8.00-9.00 sati,
Prijepodnevna užina 10.00-10.30 sati,
Ručak 12.00-13.00 sati,
Poslijepodnevna užina 15.00-15.30 sati i
Večera 18.00-19.00 sati.
U planiranju ishrane treba se rukovoditi principima kao što su: piramida ishrane, osigurati raznolikost boja, tekstura i oblika, nabavljati sezonsko voće i povrće, dva puta godišnje uvoditi nova jela u jelovnik.
Današnjoj promociji prisustvovali su predstavnici kantonalnih ministarstava zdravstva, zavoda za javno zdravstvo u Federaciji BiH, zdravstveni profesionalci, te predstavnici medija. Prisutnima su se obratili federalni ministar zdravstva prof. dr. Rusmir Mesihović, predstavnica UNICEF ureda u BiH Anne Claire Dufay, šefica Pedijatrijske klinike KCU Sarajevo prof. dr. Senka Mesihović Dinarević, te direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH prim. dr. Željko Ler, dok je sam dokument predstavila prim. dr. Aida Filipović Hadžiomeragić iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Nadamo se da će oni kojima je namjenjena ova publikacija dobro proučiti šta u njoj piše, oni koji su je potpisali u svojim ustanovama primjeniti ovo što piše, kao npr: “…Zdravo novorođenče treba odmah po porodu kožom uz kožu priljubiti uz majku – novorođenče se briše, određuje se Apgar i obavlja prvi pregled
dok je na majci, a zatim, već u prvih sat vremena, dobije prvi podoj…” i da će u BiH djeca biti zdrava, dojena, negojazna, zahvaljujući pravilnom slijedu Smjernica za pravilnu ishranu djece do 3 godine.
” … Iako finansijska ograničenja postoje, ona ne smiju biti primarni faktor u planiranju jelovnika, tj.
nedopušteno je ići ispod u ovom dokumentu datih vrijednosti, kako bi se uštedilo na ishrani.
Potrebu i važnost dojenja za zdravlje djeteta, koji su detaljno elaborirani u prethodnim poglavljima,
treba kontinuirano promovirati i podržavati i u predškolskim odgojno – obrazovnim ustanovama,
te majci dojilji, koja eventualno želi da podoji svoje dijete, unutar ustanove omogućiti, topao, intiman
prostor za tu namjenu.” ističe se u ovoj publikaciji.
Smjernice sadrže tabelu namirnica koje treba izbjegavati ili potpuno ukinuti u ishrani djece ovog uzrasta. Potpuno izbaciti iz ishrane djece do 3 godine treba: tvrde vrste margarina, nekuhano meso ili riba (suši, karpačo, suhomesnati proizvodi, dimljena riba), majoneza i drugi namazi s svježim jajima, te hrana i napici koji sadrže sljedeće dodatke: E102, E104, E110, E122, E124, E129 ili E211 i namirnice koje sadrže pojačivače ukusa npr. mononatrijev glutamat E621.
Veliko hvala u ime sve djece i roditelja ljekarima i ostalim stručnjacima koji su učestvovali u izradi smjernica i veliki apel na Federalno ministarstvo zdravstva da utiče na provedbu ovog dokumenta u nadležnim ustanovama.
Svi zainteresirani dokument mogu preuzeti OVDJE