Povjerenje se gradi u prvim sedmicama i mjesecima života bebe. Kada beba spozna: „Mama i tata su pouzdano tu za mene kada ih trebam“ ono uči o povjerenju. Osjećaj koji jača bebu za cijeli život.
Fascinantno je kako se uplašena i uplakana beba brzo smiri kada je uzmete nježno u naručje i milujete. Beba se tada osjeća sigurno i spokojno i to je iskustvo koje će uticati na njen kasniji život.
Beba u prvim mjesecima života stiče osnove da li može vjerovati ili ne svojoj okolini. Ovaj osjećaj psiholozi i sociolozi označavaju temeljem povjerenja.
Iz tople, tamne sigurnosti majčinog stomaka beba će biti istisnuta u nepoznati, svjetao i hladan svijet. Zato je važno novorođenčetu po porodu povratiti komadić sigurnosti i staviti ga odmah na mamin stomak. Danas se također praktikuje da bebe leže sa majkama u sobi, kako bi joj majka pružila neophodnu tjelesnu blizinu.
Dijete moje, tu sam za tebe
Ako sve ide dobro, beba će u prvim sedmica života spoznati da će njegove potrebe i sada, kada više ne živi u utrobi svoje majke, biti pouzdano zadovoljene. Ovdje nije riječ samo o tome da se maleno stvorenje nahrani, utopli i da mu se redovno mijenjaju pelene, već odgovorima punim ljubavi na bebine signale. Bez obzira da li plače ili se smije, maleni trebaju da osjete: mama me voli, mama je za mene tu, drag sam joj iako joj možda upravo smetam mojom dernjavom ili sam je već x-ti put probudio. Ako je to tako, to i oni najmanji mogu da osjete, jer ljubav ne možete glumiti.
Stalna njega je jednostavno fulltime posao i ponekad najstrpljivije mame mogu biti na rubu živaca.
Osnovno kod izgradnje veze između roditelja i djeteta i samim time osnova povjerenja je redovitost. Kada dijete spozna da su mama ili tata uvijek tu za njega, ono dobiva time na sigurnosti i pouzda se da će se o njemu uvijek dobro brinuti. I jednom dijete shvati: čak i kada mama nije tu, ona će se uvijek meni vratiti.
Zašto su osnove povjerenja tako važne?
Dijete koje odrasta u pouzdanoj i atmosferi punoj ljubavi, zna šta znači povjerenje. Kasnije može ovu sposobnost prenijete i na druge situacije. Lakše će mu biti u vrtiću i u školi steći prijatelje, jer njegovo samopouzdanje i osjeċaj da vrijedi su jače istaknuti.
Nedostatak ljubavi roditelja ili drugih prisnih osoba, zapostavljanje ili zlostavljanje može poremetiti razvoj osnova povjerenja i prerasti u osnove nepovjerenja. U kasnijem životu takva djeca mogu imati problema u izgradnji bliskih odnosa sa drugim ljudima. Ukoliko sami sebi ne vjerujete, teško je vjerovati i drugima i voljeti ih. Povjerenje je temelj sposobnosti da volite. U odrasloj dobi nastaju još ozbiljniji problemi: ko nije naučio vjerovati sebi i drugima, brže odustaje, nesiguran je kada je riječ o sukobima, boji se novih izazova. Osjećaj inferiornosti i depresije mogu biti rezultat.
Jačanje osnova povjerenja
Sigurnost, ljubav i pouzdanost su najbolji preduslovi za vaše dijete. Ipak, nekoliko savjeta kako ojačati osnove povjerenja već kod beba:
Puno tjelesnog kontakta
Milujte i mazite vaše dijete. Njegovo nasmijano lice je najbolja nagrada za vrijeme provedeno zajedno.
Rituali od početka
Djeca vole ponavljanje. Oni ne žele raznovrsnu zabavu, oni žele ono što im je poznato. Na taj način se snalaze tokom dana. Rituale možete uvesti još dok su bebe: npr. termin spavanja, pjesmica za laku noć, vrata jednim dijelom ostaviti otvorena kako bi prigušeno svjetlo ulazilo, zatim patkica za kupanje, masaža poslije kupanja.
Igra skrivanja
Možete je igrati već od 9 mjeseci i dopada se svakom djetetu jer ono zna da je mama tu iako se skriva ispod pokrivača.