Laboratorijske analize
Laboratorijske analize u evaluaciji hronične HTA, ako se nisu sprovele ranije ili recentno, podrazumijevaju testiranje na oštećenja drugih organa i organskih sistema, potragu za potencijalnim uzrocima hipertenzije (ako se pokaže da je sekundarna) i drugim faktorima rizika.
Potrebno je uraditi: analizu urina, kompletne krvne slike i serumskih koncentracija natrija, kalija, kreatinina i glukoze. Povišene koncentracije progesterona – aldosteronskog antagonista – tokom normalne trudnoće mogu maskirati hipokalijemiju kao posljedicu hiperaldosteronizma. Od drugih nalaza preporučuje se uraditi klirens (engl. clearance) kreatinina, test na mikroalbuminuriju, 24-satne proteine u urinu, serumski kalcij, uričnu kiselinu, hemoglobin a1c, tireostimulirajući hormon (TSH) i elektrokardiogram (EKG). Serumski lipidi normalno rastu u trudnoći, pa lipidni profil treba odgoditi za nakon porođaja. Porast endogenih kortikosteroida također je normalan nalaz u trudnoći, pa je teže dijagnosticirati sekundarnu hipertenziju zbog viška nadbubrežnih kortikosteroida.
Ehokardiografija
Ehokardiografija se može sprovesti da se procijeni stupanj hipertrofije lijevog ventrikula. U hroničnoj HTA može se naći još i dijastolička disfunkcija lijevog ventrikula, mitralna regurgitacija, dilatacija lijevog atrija, nekad (mada rijetko) i sistolička disfunkcija lijevog ventrikula itd. Ovom pretragom može se otkriti i koarktacija aorte, ako je ona uzrok sekundarne vaskularne hipertenzije. Ehokardiografija, kao možda i najinformativnija dijagnostička procedura u kardiologiji, može otkriti i čitav niz drugih poremećaja na srcu i velikim krvnim žilama. Treba biti oprezan pri procjeni dimenzija i veličine valvularne regurgitacije, jer se one mijenjaju u trudnoći.
Ostale pretrage
U svih žena s hroničnom hipertenzijom obavezno je snimiti EKG. Najčešće se na njemu samo vide znaci hipertrofije LV, ako i njih bude. U žena s hroničnom HTA, razmotriti da se opstetričaru sugerira sprovođenje fetalnog ultrazvučnog pregleda sa 18 sedmica gestacije da se dokumentira rast fetusa. Serijski ultrazvučni pregledi nekad su neophodni za praćenje fetalnog rasta u nekim bolestima trudnice ili pri nekim formama tretmana. Također se monitorira i volumen amnionske tekućine.
Piše: Prof.dr.sc.med. Jasmin Čaluk