Kako se radi sve više istraživanja, tako se mijenjaju i savjeti vezani za njegu pupka. On je “idealno” mjesto za pojavu infekcije te je zato važna adekvatna njega.
Mnogi pedijatri više ne preporučuju ukorijenjenu praksu da se pupak novorođenčeta čisti alkoholom, jer on može odužiti zacjeljivanje. Održavajte to područje tijela što je moguće čišćim uz pomoć ovih savjeta:
Šta treba raditi
- Operite ruke prije nego što dodirnete bebin pupak.
- Čistite ga barem jednom dnevno (a možete i češće). Koristite štapić za uho umočen u ohlađenu prokuhanu vodu. Nastavite ga čistiti i nekoliko dana nakon što pupčani patrljak otpadne.
- Osušite područje suhim štapićem. Nemojte koristiti vatu.
- Nemojte prekrivati pupak. Pelene zalijepite tako da ga ne dodiruju. Ukoliko ste u mogućnosti, zavrnite majicu iznad pupka kako bi zrak mogao nesmetano cirkulisati.
- Obratite pažnju na to da li postoje znakovi infekcije.
Šta ne treba raditi
- Osim prethodno navedenih upozorenja, naročito je važno da nikada ne pokušate otkinuti patrljak. Pustite ga da otpadne na prirodan način.
- Ne stavljajte ulje, losione ili pudere na pupak ili oko njega.
Patrljak otpada u periodu od prve do treće sedmice, ali taj proces može i potrajati, što je sasvim normalno. Može doći i do manjeg krvarenja, ali nema razloga za brigu.
Kada potražiti pomoć ljekara
- Ukoliko primijetite da je pupak izrazito crven, odnosno da je došlo do upale.
- Ako je pupak otekao.
- Pupak aktivno krvari i ne smiruje se.
- Širi se neugodan miris iz pupka.
- Ako postoji bilo kakva naznaka da je to područje bolno za bebu.
- Ako je beba dobila temperaturu.
Izvor: klix.ba