Ne postoji razlog da se u toku trudnoće odričete vožnje automobilom ukoliko uvedete dodatne pauze, kako biste mogli protegnuti noge ili otići u toalet. Pred kraj trudnoće bi ipak možda bilo bolje da ne vozite sami jer će vam trbuh udarati u volan.
Kako da vežete pojas u trudnoći?
Osim što je vezanje pojasa obavezno, trudnice moraju imati osjećaj odgovornosti i uvijek se vezati. Pojas štiti i vas i dijete. Donji dio pojasa mora biti udobno namješten ispod trbuha i nikada preko istog. Leđni dio pojasa (gornji) treba da ide između grudi, iznad stomaka stomaka i onda sa strane prema dole. I taj dio ne ide nikada preko stomaka jer je to opasno kod naglog kočenja, može doći do odvajanja placente od uterusa. Ako vam pojas reže vrat, onda pomjerite sjedište dok ga ne namjestite.
Imajte u vidu: Vaše tijelo – i plodova voda u stomaku – grade nešto kao jastuk oko vaše bebe, kako bi bila sigurna. Što znači da je najbolji vid da zaštitite bebu, da zaštitite sebe – tako što ćete se vezati.
Da li su airbag-ovi opasni za trudnice?
Airbagovi ne predstavljaju opasnost ako ste sigurnosni pojas ispravno pričvrstili i ako ste svoje sjedište dovoljno odvojili od volana. Kod nekih automobila možete podesiti visinu sjedišta i volana, tako da pronađete sigurniju poziciju. Ako vozite podesite visinu volana prema dole, kako biste ga dodatno odvojili od stomaka.
Ako dođe do sudara, pojas će zadržati dio oko grudi i odvajati ga od volana.
Da li trudnice imaju veće mučnine u vožnji od ostalih?
Ako patite od mučnina u trudnoći,onda je moguće da ćete tokom dužih vožnji imati još veće mučnine. Ali generalno trudnice podnose vožnju jednako kao i ostali.
Kako da trudnici bude udobno tokom vožnje?
Minimalno svakih 90 minuta praviti pauzu zbog mokrenja i cirkulacije. Ponesite neki jastučić, nešto za ogrnuti, grickalice itd.