Najromantičniji praznik kojem se mnogi zaljubljeni raduju sredinom februara ima dugu tradiciju, a danas je poznat kao prilika za poklanjanje znakova pažnje voljenim osobama – te i propratnim specijalnim ponudama trgovaca širom svijeta.
Zato se danas Dan zaljubljenih nerijetko kritikuje kao rezultat kulture konzumerizma – “praznik” koji je osmišljen radi potrebe za dodatnim trošenjem novca, a zamaskiran legendom o ljubavi.
Ako ste se ikada zapitali zašto je baš 14. februar datum na koji zaljubljeni proslavljaju svoju ljubav tokom više od 15 vijekova, u nastavku teksta pronađite nešto više o ovom ružičastom prazniku i tradiciji poklanjanja na ovaj dan.
Legenda o svetom Valentinu – zašto se slavi Dan zaljubljenih?
Prije nego što razdragano počnete da smišljate ideje za poklon za Dan zaljubljenih i šta ćete obući prilikom odlaska na romantičnu večeru, legenda koja stoji iza povoda vaših planova bi vas mogla iznenaditi – nije u pitanju vedra priča o zaljubljenom paru kako biste možda očekivali.
U pitanju je priča koja potiče iz Rima i odigrava se u trećem vijeku. U Rimu je, u to vrijeme, bračna veza rimskim legionarima bila strogo zabranjena zakonom i kažnjiva smrću, jer se vjerovalo da će tako biti predani borbi i zaštiti interesa carstva – bez ometanja misli idejama o ženi i porodici.
Prema ovoj legendi, u Rimu je tada živio sveštenik Valentin – zalagao se za ljubav i slobodno sklapanje brakova među mladima, bez obzira na druge okolnosti poput nužnosti odlaska mladića u vojne redove.
Valentin je posao u tajnosti i omogućavao zaljubljenim parovima – rimskim legionarima i njihovim ženama, da se vjenčavaju upkos zabranama od strane tadašnjeg vladara Klaudija II.
Posvađane je mirio pisanjem ljubavnih pisama, kao i poklanjao cvijeće mladim ženama umjesto legionara. Vladar Klaudije II je to ubrzo saznao i svešteniku presudio smrtnom kaznom, pre koje je Valentin svoje poslednje dane trebalo da provede u tamnici.
Tokom zatvoreničkih dana, Valentina je upoznala slijepa ćerka zatvorskog čuvara. Djevojka se silno u njega zaljubila, ali sveštenik – zavetovan na celibat, joj nije mogao uzvratiti osjećanja.
Valentinu je odrubljena glava 14. februara 270. godine, međutim, na dan prije pogubljenja, ipak joj je napisao dirljivo ljubavno pismo u kojem joj je priznao svoje iskrena osjećanja. Djevojka je pismo dobila tek nakon njegovog pogubljenja i riječi zaljubljenog Valentina su joj povratile vid. Dvjesta godina kasnije, Valentin je proglašen svecem.
Ako je vjerovati ovoj legendi – najpopularnijoj priči o hrišćanskom svešteniku, u njegovo ime se danas svakog 14. februara, širom svijeta pišu ljubavna pisma i šalju romantične poruke voljenim osobama, a Sveti Valentin poznat je kao zaštitnik zaljubljenih.
Dan zaljubljenih danas – čaroban datum ili razlog za trošenje novca?
Iako je duge tradicije postojanja, Dan zaljubljenih stiče veliku viralnu popularnost tek u drugoj polovini 20. vijeka – pri čemu je u nekim zemljama čak preimenovan u Dan ljubavi i prijateljstva.
Uoči 14. februara, gotovo sve što može biti u skladu sa atmosferom kojom vlada zaljubljenost i ushićenje postaje okićeno simbolima ljubavi – srcima i ružama i detaljima u crvenoj i roze boji.
Neophodno je “podijeliti ljubav” – kako sa partnerom, tako i sa prijateljima koji nisu zaljubljeni, ali povodom trenda protivljenja Danu zaljubljenih i jednako ushićenog “anti-ljubavnog” raspoloženja. Sve u svemu, trošenja novca na poklone niko ne ostaje pošteđen.
Zato nije čudno kako ovaj praznik nerijetko biva predmet mnogih rasprava skeptika, kao i doveden u vezu sa pojmom konzumerizma. Rješenje ove dileme – da li je u pitanju iskorišćavanje izmišljenog povoda ili prilika za slavljenjem ljubavi, ne postoji.
Važno je da imate u vidu da se ljubav ne ocjenjuje skupocijenim poklonima, već će najčešće najbolji poklon biti zajedničko vrijeme parova uz čašu vina i večeru ili ukusan slatkiš.
Zato, ako ste Dan zaljubljenih dočekali u paru, budite maštoviti i za vašeg partnera odaberite sitnicu koja će ga podsjetiti na vaša iskrena osjećanja. Spokoj zajedničkog života će uvijek biti ispred glasnih reklama potrošačke kulture.
Kako proslaviti Dan zaljubljenih – ideje i savjeti
Iako ljubav treba “slaviti” redovno, iskoristite ovaj romantični praznik kao povod za stavaranje novih zajedničkih uspomena – sigurni smo da ćete se složiti da prilika za posebnu večeru, romantičnu šetnju pored rijeke ili pak čašu vina u toplini doma u paru, nikada nije dosta.
Dok se večina parova odlučuje za izlazak na večeru ili u bioskop – zbog čega treba da očekujete gužve na mjestima tog tipa, vaš Dan zaljubljenih je najbolje da provedete radeći ono što najviše volite – bilo to i gledanje filma kod kuće uz svježe pripremljene kokice.
Ne dozvolite da vas pritisak društva da taj dan mora biti poseban po svaku cebu, natjera da ga provedete u napetoj atmosferi. Svaku aktivnost možete “začiniti” šarmantnom romantičnom dekoracijom prostora i posebno odabranom odijevnom kombinacijom – bio to uobičajeni odlazak na kafu ili romantično vikend putovanje.
Nadamo se da vam je ovaj tekst bio zanimljiv i da ćete naredni Dan zaljubljenih provesti na najlepši mogući način, u društvu voljene osobe. Iskoristite ovaj dan da potvrdite do tada stečeno i zahvalite se međusobno za svaki zajednički trenutak.