Ultrazvuk je uveden u medicinu 50-tih godina XX vijeka zaslugom engleskog naučnika Iana Donalda. Sam pojam “ultrazvuk” odnosi se na zvučne valove čija je frekvencija veća od granice čujnosti ljudskoga uha. Današnji dijagnostički aparati imaju frekvenciju 1-20 MHz.
U ginekologiji se koriste transabdominalni i transvaginalni pristup, te po potrebi transrektalni i transperinealni.
Važno je naglasiti da standardni ultrazvučni pregled ostaje nezamjenjiv dio savremene kontrole trudnoće. Sve više, 3D/4D analiza ploda postaje odlična dopuna uobičajenom pregledu, a kod sumnje na neke anomalije – naročito lica i ekstremiteta, sa šakama i stopalima, ovakav postupak je praktično metod izbora.
Poliklinika Sunce Agram pacijenticama nudi preglede najsavremenijim 4D ultrazvučnim aparatima. 4D razlikuje se od 3D prikaza utoliko jer omogućuje prikaz slike u stvarnom vremenu te samim time i bolji uvid u dinamiku i stanje ploda.
Na pitanja o ovom pregledu, koja svaka trudnica želi znati, odgovara Prim dr Taib Delić, specijalista ginekologije i akušerstva.
1. Za ovu pretragu osim vrhunskog ultrazvučnog aparata potrebna je educiranost, stručnost i iskustvo ginekologa, ali kvaliteta slike ovisi i o drugim preduslovima. Šta sve utiče na kvalitet slike i zbog čega se koristi ultrazvuk u trudnoći?
Fetalni ultrazvuk je metoda koja koristi zvučne talase visoke frekvencije za proizvodnju slike bebice u materici. Rutinski se izvodi konvencionalno skeniranje u dvije dimenzije ( 2 D ) gdje ultrazvučni snop skenira jedan sloj tijela žene ili djeteta i tu sliku prikazuje na zaslonu ekrana. Ova vrsta ultrazvuka je neprikosnovena u svakodnevnom radu i ljekaru pruža najviše klinički relevantnih podataka. Koristi se za potvrđivanje trudnoće, broja plodova i smještaja, određuje se veličina bebice i gestacijska dob, te očekivani termin poroda, prati se rast i morfologija bebice, analizira posteljica i mjeri količina plodne vode. Ultrazvuk je suveren u prepoznavanju urođenih mana i istraživanju uzroka krvarenja ili nekih drugih komplikacija. Prije poroda određujemo približnu težinu bebice i položaj, što nam daje informacije kojima možemo planirati porod ili se odlučiti za carski rez. Tehnologija napreduje tako da kvaliteta slike ovisi o kvaliteti aparata (frekvenciji, sondi, procesoru, rezoluciji…) a informacije koje dobije najbolje će upotrijebiti iskusan ljekar.
2. Kad, u kojoj sedmici trudnoće, je najbolje raditi 4D uzv pregled?
Najbolji kvalitet prikaza je od 26 do 34 nedjelje trudnoće. Kod sumnji na malformacije ploda pregled se radi i ranije.
3. Je li pregled ultrazvukom štetan za majku ili plod?
Rutinski ultrazvuk se smatra sigurnim za majku i dijete. Istraživanja nisu pokazala nikakve negativne učinke fetalnog ultrazvuka kod djece praćene nekoliko godina poslije poroda.
4. 4D uzv pregledom vidimo bebino ponašanje, kako se smije, zijeva, mršti, i to kod roditelja budi posebne osjećaje, a ginekologu otkriva važne podatke o djetetovu razvoju. Koji su to parametri koje ginekolog gleda ovim pregledom?
Ova vrsta ultrazvuka pruža kvalitetu sa foto detaljima i suverena je u otkrivanju nekih malformacija ploda i njihovog izuzetno vjerodostojnog prikazivanja. 3D/ 4D koristi iste ultrazvučne talase kao i konvecionalni 2D samo što procesor aparata rekonstruiše serije tankih 2D snimaka i daje nam sliku u tri dimenzije odnosno ukoliko dobijamo sliku u realnom vremenu to nazivamo 4D ultrazvukom. Mi na Poliklinici prvo radimo standardni ultrazvučni pregled koji nam daje najviše informacija a poslije toga 3D/4D UZ slike i klipove možemo smatrati kao bonus. Gledanje bebice u stvarnom vremenu, sa svim detaljima pruža roditeljima osjećaj sigurnosti da je sa bebicom sve u redu i da se pravilno. Sam 4D UZ radi “ zabave“ ili određivanja spola bebice ne praktikujemo u svakodnevnom radu ali istovremeno, kako je riječ o bezbjednom pregledu, ne mogu da roditeljima uskratim jedno lijepo iskustvo.
5. 3D ultrazvuk upotrebljava se i za iznimno kvalitetnu dijagnostiku i drugih ginekoloških stanja?
U ginekologiji 3D UZ pomaže u otkrivanju urođenih malformacija materice, polipa i mioma unutar i u zidu materice ili kod sumnji na uraslu spiralu.