Mama
Za vrijeme trudnoće Vaš je fetus podložan brojnim infekcijama koje mogu dovesti do njegovog oštećenja. Osim toga, nisu sva cjepiva protiv infektivnih bolesti sasvim bezopasna za Vaš fetus, naročito u prva tri mjeseca trudnoće.
Stoga, ukoliko Vam je poznato da neko dijete iz Vaše blizine boluje npr. od ospica, pljuskavica, rubeole i sl. obavezno potražite pomoć ljekara.
Vaš ginekolog će napraviti pretrage kako bi utvrdio, da li je Vaš organizam već stvorio antitijela kojim će se boriti protiv pomenutih infektivnih bolesti. Ispostavi li se nakon analize da Vaš organizam ne posjeduje dovoljnu količinu antitijela, pred Vama će stajati nimalo lagana odluka: Šta je rizičnije za Vašu bebu – infekcija ili vakcina. Jer, u principu se za vrijeme trudnoće treba cijepiti samo u vanrednim slučajevima. S druge strane se za vrijeme trudnoće čak preporučuje cijepljenje protiv tetanusa, gripe, dječije paralize, te hepatitisa A i B. Ipak, i ova cjepiva , po mogućnosti, treba izbjegavati u prvom trimesteru trudnoće.
Međutim, mjesta za paniku nema ukoliko je npr. do cijepljenja došlo, jer još niste znali da ste trudni. Tada u miru obavite razgovor s ginekologom o mogućem riziku za Vaše dijete. U svakom slučaju, cijepljenje ne može biti medicinski razlog za spontani pobačaj.
Beba
Fetus je sada dugačak oko 10 cm i težak ca. 45g. Ručice, šake i nožice potpuno su formirani, baš kao i nervni sistem bebe. Dovršen je i razvoj muskulature, pa beba pravi kratke, pomalo nagle pokrete.
Od svega toga Vi još ništa ne osjećate.…
Ali to je sasvim normalno, jer količina plodne vode daleko je veća od veličine tijela buduće bebe.
Zato još uvijek ne osjećate njene pokrete.