Na istom mjestu gdje je Leonardo da Vinči prije šest vijekova razvijao svoju studiju anatomije, u bolnici „ Ospedale Maggiore u Milanu, profesor dr. Lorenca Lazari, naučnica koja je otkrila kako se umnožavaju matične ćelije, sada traži „recept“ za regeneraciju tkiva.
U laboratoriji najstarije bolnice u Milanu, uspjela je da matičnim ćelijama popravi oštećenja pluća, bubrega, moždanog tkiva i kičmene moždine kod miševa i vjeruje da će za godinu dana dokazati da isti metod uspješno može da se primijeni i na ljudima.
Svakog dana, iz 21 ginekološkog centra na sjeveru Italije, u javnu banku pri ovoj bolnici stiže po 20 uzoraka matičnih ćelija. U podrumu, u kontejnerima, na minus 196 stepeni, čuva se trenutno oko 8.500 uzoraka. Vjeruje se da je to terapija budućnosti.
Italija danas u svakoj regiji ima javnu banku matičnih ćelija. Ova u Milanu, nije ni uređena, ni velika kao belgijski „Cryo-Save“, gde se čuva više od 170.000 uzoraka matičnih ćelija, od kojih je oko 1.000 iz Bosne i Hercegovine. Ali, za dr Lorencu Lazari i njen tim zna čitav svijet. Zahvaljujući njenom patentu za umnožavanje matičnih ćelija omogućeno je da se ova terapija primijeni kod odraslih pacijenata, težih od 40 kilograma.
– Ova banka je osnovana 1992. godine, a 1998. smo počeli istraživanja – priča dr Lorenca Lazari. – Krv iz pupčanika je jedan od najboljih izvora matičnih ćelija, a u međuvremenu se ispostavilo da ih još više ima u samom tkivu pupčanika. Sad se razmišlja i o osnivanju banaka matičnih ćelija iz zuba.
Dosad najviše primjenjivana u onkološkoj hematologiji terapija matičnim ćelijama dobija sve veću ulogu u regenerativnoj medicini. Posle uspješnih laboratorijskih istraživanja na ovom polju dr Lorenca Lazari i njen tim kreću u kliničke studije. Sad znaju da matične ćelije mogu da naprave tkivo i testiraće ih na oštećenjima pluća, bubrega, kičmene moždine i moždanog tkiva.
– Srce, pluća ili jetra relativno lako mogu da se nađu za presađivanje, ali problem je sa bubrezima, jer su ovi organi potrebni mnogim ljudima i dugo se čekaju – priča dr Lorenca Lazari. – Smrtnost od akutnog otkazivanja bubrega je veća od 50 odsto. Matičnim ćelijama možemo da vratimo morfologiju bubrega. Kada primjenimo terapiju matičnim ćelijama iz krvi pupčanika preživljavanje je 70 odsto, kada se radi sa matičnim ćelijama iz koštane srži 30 odsto.
Matične ćelije su spas i za prijevremeno rođenu djecu. Ovde, u Milanu je i referentna evropska klinika za neonatologiju. Stručnjaci kažu, ako igde postoji šansa da preživi dijete rođeno u 24-25 nedjelji trudnoće to je, onda, u Milanu. Ali, i neonatolozi traže pomoć dr Lazari jer, prijevremeno rođena djeca kasnije imaju probleme s nerazvijenim plućima, a dosadašnja istraživanja su pokazala da matične ćelije mogu da repariraju plućno tkivo.
– Dosad smo primjenjivali perifernu transplantaciju matičnih ćelija u krvotok – priča dr Lazari. – Ispostavilo se da su one dovoljno pametne da namirišu problem i počnu proces popravke. Primjetili smo da matične ćelije koje se usađuju u krvotok „pronađu“ oštećenja, ali ne ulaze u njega. Proces popravke kvara u organizmu se zapravo odvija tako što te transplantirane probude ćelije koje su već tu. To je takozvani efekat farmaceutske kuće.
IZVOR: www.novosti.rs
Source: beylikduzu escort