Na prvoj GuGu čajanci pričala sam o sastavu majčinog mlijeka, sada ću opet, jer me zaista fascinira da postoji nešto što još niko nije uspio „prekopirati“, a što samo mi majke možemo dati svom djetetu.
Znate kako je nekada bilo…ovako počinju bajke, a ovo je bajka o dojenju…nekada davno majka je dojila svoje dijete zato što je to bilo prirodno, nije bilo prikladne zamjene za majčino mlijeko. Ako je majka imala previše mlijeka dojila bi još jedno, rođeno u blizini, pa su bili braća po mlijeku…Majčino mlijeko bilo je dragocjeno, najdragocjenija tekućina, izvor zdravlja … Moja nana, rodila je 6 kćeri, sve ih je dojila do gotovo navršene 3. godine, ako bi htjela ranije odvojiti ih od grudi, bilo bi je sram, šta bi žene rekle, naročito svekrva . Dojenje je bilo ideal tip hranjenja djece, brige o djetetu… I onda se sve promijenilo. Naše mame su podlegle agresivnom marketingu proizvođača flašica, duda varalica i vještačke hrane kao zamjene za majčino mlijeko. Oduševljenje! Konačno se nešto moglo izmjeriti i raspoređivati kad šta dijete treba popiti i postalo je prihvatljivije hraniti dijete flašicom. I mi smo generacija koja je odrasla na flašicama „formule“ sa dudom u ustima!
Proizvođači adaptiranog mlijeka (AD) dosta su krivi za tu euforiju hranjenja flašicom, tvrdeći kako je njihovo mlijeko vrijedno isto kao i majčino. Eh, drage moje buduće mame, sadašnje, koje niste dojile svoju djecu, vi koje ste ih uspješno dojile, sve vi znate da to nije tako.
Majčino mlijeko se pretežno sastoji od VODE, svi sastojci majčina mlijeka otopljeni su u vodi. Znači, dijete koje samo doji, dobija već dovoljnu količinu vode (ako doji na zahtjev!) i nije mu potrebno dodavati vodu niti bilo kakvu tekućinu nakon dojenja. To bi bio odgovor na mamina i svekrvina iščuđavanja zašto ja svom djetetu ne dajem vodu već 6 mjeseci, dijete mi je sigurno žedno! Do sada bi već umrla od žeđi po toj njihovoj teoriji, ali teško ih je razuvjeriti .
Majčino mlijeko sastoji se i od BJELANČEVINA, koje bebe u potpunosti iskorištavaju. Veći je omjer bjelančevina koje se lako razgrađuju i zato se bebin želudac brže prazni i beba koja samo doji češće je gladna od bebe hranjene adaptiranim mlijekom (koje je u stvari prerađeno kravlje mlijeko).
Oko polovice prehrambene vrijednosti majčinoga mlijeka sadržana je u MASTIMA. Velika je razlika u mastima iz majčinog mlijeka i kravljeg mlijeka (adaptirano mlijeko). Kravlje mlijeko sadrži masti kakve se nalaze u maslacu, koje dijete tesko može iskoristiti i zato ih velikim dijelom izbacuje putem stolice. Udio masti u majčinom mlijeku varira od razdoblja do razdoblja, kao i u toku jednog podoja. Što više dijete siše iz jedne dojke to više masti dobiva na kraju. Što je veća pauza između podoja to je udio masti manji, pa nemojte slušati savjete da ne stavljate dijete često na grudi, nego da čekate da se nakupi dovoljno mlijeka, hranite ga kad god ono hoće.
Neki UGLJIKOHIDRATI koje sadrži majčino mlijeko ne mogu se umjetno proizvesti, kao npr. bifidus faktor koji je preduslov za razvoj crijevne bakterije Lactobacillus bifidus, za koju ste svi čuli kako je korisna u zaštiti od brojnih crijevnih i drugih infekcija. Iz vremena prije otkrića antibiotika postoje opisi epidemija dojenačkog enteritisa (proljeva i upale sluznice crijeva) koje su se suzbijale jedino davanjem svježeg, nezagrijanog majčina mlijeka.
Majčino mlijeko sadrži zaista relativno malo ŽELJEZA, ali sadrži laktoferin, koji omogućuje potpunu apsorpciju željeza u djetetovu želucu. Laktoferina, nema u kravljem mlijeku (dakle nema ga u mliječnoj formuli) i dijete zato može iskoristiti samo mali dio željeza koje dobije tom hranom. Dodatno željezo u prvim mjesecima života pogodovalo bi razvoju štetnih coli bakterija, jer one za svoj rast trebaju željezo. Svo željezo iz majčina mlijeka veže se pomoću laktoferina, pa tako ne stoji na raspolaganju coli-bakterijama.
Ono što najviše ističemo da dijete dobiva iz majčina mlijeka su ODBRAMBENE TVARI. Dok je još u majčinom stomaku te odbrambene tvari dobiva od majke izravno preko posteljice, međutim nakon poroda nastupa kritična faza, jer tek u toku prve godine života potpuno sazrijeva djetetov imunološki sistem. Nakon poroda dijete se mora boriti sa bezbrojnim klicama. I tu je priroda odradila svoje, prvo mlijeko koje dijete dobiva – KOLOSTRUM – sadrži visoku koncentraciju odbrambenih tvari, imunoglobulina. Ako dijete kao svoju prvu hranu dobije majčino mlijeko na sluznicu želuca i crijeva (kao i na sluznice mokraćnih i dišnih putova) raspodijele se imunoglobulini koji stvaraju zaštitn sloj i sprečavaju širenje bakterija. S obzirom da je koncentracija imunoglobulina najviša u prvim danima dojenja (1. dan 20 do 50 mg/ml IgA, a drugog dana taj se broj spušta na 1 mg/ml), već se samo zbog toga isplati dojiti bar neko vrijeme i najvažnije insistirati na prvom podoju u prvih sat vremena!
I na kraju kad već pričam o kolostrumu, toj nadragocjenijoj zlatnožutoj, gustoj tekućini, moram vas podsjetiti i na mnogobrojne „savjete“ koje ćete dobiti prvih dana dojenja, a koji vašem djetetu mogu uskratiti ono najbolje što mu možete dati. Čim budete svjesni da je vaše najdraže tu pored vas (a babice zovite i tražite da ga dobijete što prije ) pravilnom tehnikom dojenja i uz pomoć babice insistrirajte na dojenju od početka. Kad se još beba i vi učite kako dojiti i navikavate jedno na drugo, imajte stalno na umu da je tih par kapi kolostruma najvažnije i jedino o čemu trebate razmišljati i truditi se da beba prvo dobije tu hranu a ne „formulu“ dok se vi odmorite! (što je na zalost, jošuvijek praksa u našim prodoilištima). Ta visokovrijedna namirnica zadovoljava djetetovu potrebu za hranom i najmanjim količinama 2-20 mililitara po obroku. Nemojte se zato brinuti da nemate dovoljno mlijeka u prvim danima nakon poroda i da je vaše dijete gladno. Ono će plakati i tražiti vašu blizinu, kad mu stavite dojku u usta prestaće. Nemojte „podleći“ nagovaranjima da djetetu date flašicu, jer imate par kapi mlijeka u grudima! Držite ga na grudima koliko god ono to bude željelo, samo tako beba će „navući“ zrelo mlijeko i dovoljne količine koje su mu potrebne. I zovite me ako trebate bilo kakav savjet. Biću sretna mama koja je pomogla još jedno dojenje!
Do sljedeće bajke o dojenju….
Vaša Trostruka mama
Stavovi izneseni u autorskim kolumnama i komentarima, ne moraju odražavati stavove redakcije portala.