Jesti za dvoje može ići na živce, posebno sa mnoštvom informacija o onome šta trebamo jesti. Da li je važno jesti ribu ili ona ima previše žive u sebi? Da li trebam meso za protein ili je ono previše masno? Da li su jaja uredu ili imaju previše holesterola?
Dovoljno da dignete ruke od svega i pojedete sve što vam padne napamet. Ipak, postoji dovoljno načina da osigurate da ćete vi i vaša beba dobiti dovoljno nutrijenata. Ovo su savjeti eksperata o najvažnijoj trudničkoj hrani. Ne morate svu ovu hranu voliti i jesti, a li izaberite najdražu kako biste unijeli dovoljno nutrijenata.
Jaja
Ćelije vaše bebe rastu veoma brzo, a svaka ćelija je napravljena od proteina, a osim toga, kao trudnica, imate potrebe i za svojom dozom proteina. Jaja su bogata i kolinom koji unapređuje bebin rast i razvoj mozga i sprečava oštećenje neuralne cijevi. Sadrže i omega-3 masti koje su važne za razvoj mozga (omega-3 nemaju sva jaja, ali potražite ona označena). Šta je sa lošom reputacijom holesterola u jajima? Stručnjaci kažu da ta briga nije opravdana. Zasićene masnoće mnogo više štete nivou kolesterola nego holesterol koji se nalazi prirodno u hrani. Iako jaja imaju visok holesterol, oni imaju relativno niske zasićene masnoće. Žene koje imaju normalan nivo holesterola u krvi mogu konzumirati jedno ili dva jajeta dnevno kao dio uravnotežene prehrane.
Losos
Ne samo da je losos bogat visoko kvalitetnim proteinima, nego je i dobar izvor omega-3 masti koji pomaže u razvoju bebe i poboljšanju vašeg raspoloženja. Za razliku od sabljarke, skuše, morskog psa, losos ma male količne metil žive, spoja koji može biti štetan za razvoj nervnog sistema bebe. Ipak kad jedete losos i druge ribe sa malo žive kao što su konzervirana tuna i polok preporučuje se jesti manje od 350 grama sedmično kako bi se izbjeglo konzumiranje previše žive.
Grah
Grah, leća, slanutak sadrži najviše vlakana i proteina od svih vrsta povrća. Vjerovatno znate da su proteini važni tokom trudnoće, ali ne znate da vlakna mogu biti najveći vaš prijatelj. Kada ste trudni probavni trak se usporava i na taj način se stvara rizik za zatvor i hemeroide. Vlakna pomažu u prevenciji tih problema. Osim toga grah je dobar izvor željeza, folne kiseline, kalcija i cinka.
Slatki krompir
Slatki krompir svoju narandžastu boju dobija iz karatenoida, biljnih pigmenata koji se pretvaraju u vitamin A u našim tijelima. Vitamin A koji je životinskog porijekla kao što su mlijeko i jaja može biti opasan, ali vitamin A koji se nalazi u voću i povrću ne trebate ograničavati jer se karatenoid pretvara u ovaj vitamin samo po potrebi.
Kokice i druge cjelovite žitarice
Možda niste znali,ali kokice su cjelovite žitarice koje su važne u trudnoći jer su bogate vlaknima i hranjivim tvarima, uključujući vitamin E, selen i fitonutrijete (biljne spojeve koje štite ćelije). Postoji mnogo drugih cjelovitih žitarica kao što su zobene pahuljice od ječma.
Orasi
Orasi su jedni od najbogatijih biljnih izvora omega-3. Biljne omege-3 masti ne pružaju mnogo koristi za vaše dijete, ipak su dobar izvor proteina i vlakana.
Grčki jogurt
Grčki jogurt ima dvostruko više proteina nego obični jogurt. Izvor je kalcija što je veoma bitno za trudnoću. Cilj je da u trudnoći date svom djetetu što više nutrijenata, bez žrtvovanja vlastitog zdravlja.
Tamno zeleno lisnato povrće
Špinat, kelj, blitva i drugo zeleno listnato povrće bogato je vitaminima i hranjivim tvarima, uključujući vitamine A, C i K. Osim toga utiču na zdravlje očiju.
Nemasno meso
Meso je izvrstan izvor visokokvalitetnih proteina, ali pazite da bude nemasno. Nemojte jesti mesne prerađevine ili hrenovke osim ako nisu ugrijane do tačke ključanja. Postoji opasnost od bakterija ili salmonele.
Voće i povrće
Zeleno, crveno, naradnžasto, žuto voće i povrće osigurava da beba dobije razne hranjive tvari. Svaka skupina boja pruža različite vitamine i minerale. Osim toga, u kasnijim fazama trudnoće, beba okus hrane dobija kroz aminomsku tekućinu, pa će kasnije beba lakše prihvatati različite okuse.