Često se mlade majke pitaju šta smiju jesti dok doje. Postoje različite preporuke o ishrani, ali osnovno je da hrana koju jede bude zdrava i raznovrsna. Hrana treba biti što manje začinjena i što sličnija svom osnovnom stanju. Često čujemo da nije poželjno jesti mahunarke (grašak, kelj, grah). Postoje različite preporuke od podneblja do podneblja, ali često one nisu realne. Potrebno je izbjegavati hranu koja izaziva grčeve, nadutost, ali ako jedete ovakvu hranu jednom sedmično, ona sigurno neće izazvati probleme.
Ono što je značajno da se i okus mlijeka mijenja kako majka jede raznovrsnu hranu, pa će i dijete dobijati različite okuse mlijeka. Ovo je nemoguće ukoliko se koristi dohrana. Značajno je i to da istraživanja pokazuju da se djeca koja doje zbog različitih okusa mlijeka, lakše prilagode uvođenju novih okusa hrane.
Proizvodnja mlijeka zahtijeva unošenje dodatnih 500 kcal dnevno, pa je potrebno jesti hranjive tvari tokom dojenja. Ukoliko majka ne jede hranu bogatu vitaminima i mineralima, za proizvodnju mlijeka koriste se majčine zalihe od ranije, posebno kada je riječ o kalciju. Zbog zdravlja majke, potrebno je unositi što više mlijeka i mliječnih prozivoda. Upravo ishrana majke je ključna jer nedostaci određenih vitamina mogu dovesti do anemije kod bebe. Recimo, nedostatak vitamina B12 može dovesti do razvoja perniciozne anemije.
Ono što bi svaka majka trebala paziti je hrana koja ima veći rizik za pojavu alergijskih reakcija. Ovo se posebno odnosi na kravlje mlijeko, jaja, kikiriki, ribe itd. Majka treba da prati ponašanje bebe nakon dojenja, te ukoliko dođe do neke reakcije bebe, majka može razmisliti i povezati sa onim što je pojela.
Alkohol je zabranjen jer se lagano izlučuje preko mlijeka. Dojenje i alkohol jednostavno ne smiju ići zajedno.