Iako je dojenje prirodan čin, ponekada ne izgleda tako jednostavno i lako. Neke žene mogu imati ozbiljnih problema tokom dojenja svoje djece, a jedan od češćih razloga za nedovoljno uspješno dojenje je mastitis. Izraz mastitis se odnosi na stanje u kojem je dojka u zapaljenom procesu, zbog mlijeka koje u njoj zaostaje. Simptomi mastitisa mogu biti sljedeći: bolna, vruća, osjetljiva dojka; stanje nalik na grip, sa visokom tjelesnom temperaturom; progresivno loše stanje žene.
Mastitis kod majke zahtjeva liječenje koje određuje ljekar. On će majki odrediti antibiotsku terapiju koja neće naštetiti ni njoj, ni bebi. Bilo kakvo odstupanje od terapije, ili pogrešno tretiranje bolesti, mogu dovesti do još ozbiljnije infekcije dojke – apscesa. Apsces je vrlo bolna i tvrda oteklina ispunjena gnojem koji se javlja ukoliko je mastitis zapušten.
Kako možete sebi da pomognete?
- Pobrinite se da beba dobije dovoljno mlijeka tokom svakog podoja, a nakon podoja obavezno izdojite preostalu količinu mlijeka iz dojke, ukoliko osjetite da su vam grudi još uvek pune. Ukoliko se dojke ne prazne potpuno, poslije nekog vremena može doći do pojave mastitisa.
- Dojite vašu bebu često, bez restrikcija i striktnog praćenja satnice podoja, tj., dojite je kada god je gladna.
- Čuvajte vaše zdravlje: hranite se kvalitetno, spavajte koliko god možete (san vam je potreban kako biste povratili energiju), izbjegavajte previše šećera, smanjite stres na minimum.