S vremenom vaša beba više neće biti zadovoljna samo time da leži. Htjet će da vidi šta se dešava oko nje. U sjedećem položaju vašoj znatiželjnoj bebi ne može ništa promaći. Sasvim je normalno da ćete je pri tome podržati. Ali previše podrške može biti štetno.
Beba zna biti pomalo nervozna kada želi vidjeti šta se dešava trenutno oko nje, ali glavicu ne može dovoljno podići ili okrenuti. Ko to ne bi shvatio? Vaša beba se sigurno upravo tako osjeća negdje krajem šestog mjeseca i sigurno ćete je čuti kako se nezadovoljno javlja.
Sa pet do šest mjeseci vaša beba sve oko sebe doživljava sa uzbuđenjem, ali još uvijek nema tu sposobnost da sama sjedne kako bi sve pratila. Iako glavicu već može podići i zna se okretati, tek u sjedećem položaju vaša beba može imati dobar pogled.
Kako bebe uče sjediti?
Kako bi vaša beba samostalno sjedila, njeni leđni, vratni i stomačni mišići moraju biti dovoljno ojačani. Osim toga vaše maleno mora da održava balans, kako iz sjedećeg položaja ne bi ponovo palo, kao što će se sigurno dogoditi kod prvog pokušaja. Sa sedam do osam mjeseci većina beba može bar nakratko bez pomoći da sjedi, pri čemu uz stalnu praksu postaju sve sigurnije. Za početak će koristiti rukice za podržavanje. Sa malo vježbe uskoro će rukice koristiti za igru ili za jelo.
Kako vaše dijete sjedi, nije isto kod svakog djeteta. Najviše je zastupljen položaj u kome dijete drži raširerne noge i na taj način održava balans.
Ne prerano u sjedeći položaj
Sasvim je prirodno da želite vaše dijete podržati u fazi kada uči sjediti kako bi aktivnije učestvovalo u aktivnostima u svojoj okolini. Pogotovo kada mu ograničena persprektiva postane frustrirajuća i vaše iskušenje da ga držite u sjedećem položaju postaje sve veće. Ali time ne činite uslugu vašem djetetu! Ukoliko muskulatura vaše bebe nije dovoljno jaka, može doći do dugotrajnih problema sa leđima ako ga prerano stavite u sjedeći položaj.
Na kratko staviti u sjedeći položaj nije nikakav problem. Kada vaše dijete od šest mjeseci želite npr. nahraniti možete ga svakako za vrijeme hranjenja staviti u dječiju stolicu. Ali duže sjedenje trebate izbjegavati. Beba će kad bude spremna, koristeći vlastitu snagu, sama sjesti.
Bebi možete pomoći na sljedeći način
Vašoj bebi možete pomoći u učenju tako što će se uhvatiti za vaše ruke i uz pomoć njih podizati. Tako će jačati leđne i stomačne mišiće, koji su mu potrebni za sjedenje.
Kod sjedenja je veoma važno da vaša beba ima kontrolu nad pokretima glave. S toga pomozite joj da jača svoje vratne mišiće, tako što ćete ga često staviti na stomak da leži. Ako još stavite interesantne igračke ispred njega, ono će znatiželjno podići glavicu i pokušati da se igra sa njima.