Priprema za dojenje počinje već u trudnoći. Najbolja priprema za dojenje je posjećivati Susrete grupa zapodršku dojenju, ako su organizovani u vašem gradu, jer tamo zaista možete čuti o dojenju sve i svašta, a i vidjeti naravno. Na Susretu grupe za podršku dojenju u Sarajevu u Udruženju DjeCa, koji vode Mame savjetnice za dojenje, pruža se ogromna laička podrška dojenju. Svaki susret prođe u odličnoj atmosferi i svim trudnicama šaljemo poziv da ne propuštaju ove sastanke.
Prošli sastanak pričale su trudnice o svom doživljaju dojenja i o strahovima i nepoznanama koje ih čekaju. Saznali smo tako da ginekolozi jako malo vremena i pažnje ne posvećuju pitanju dojenja, ne pregledaju u trudnoći vaše grudi, što je svakako pregled koji je u domenu njihove specijalizacije.
Dakle, neke žene imaju ravne ili uvučene bradavice, a među medicinskim osobljem još možemo čuti mišljenje i prvi loš savjet: Imaš uvučene bradavice, nećeš moći, ili nema tu od dojenja ništa!
Uvučene ili ravne bradavice su urođene ili su se kao takve razvile u pubertetu. Nastaju zbog sljepljivanja, koje skraćuje mliječne putove i povlači bradavice prema unutra. Uvučene bradavice mogu postati prepreka dojenju, ako im se ne posveti pažnja, jer beba ne može dobro obuhvatiti bradavicu.
Svaka buduća mama može sama izvršiti pregled bradavica: palcem i kažiprstom nježno pritisnuti rub areole. „Normalna“ bradavica ostat će ispupčena, ravna bradavica, koja se pojavljuje u otprilike 10% žena, povući će se unatrag, a uvučena bradavica ne može se vidjeti – bradavica se skriva u otvoru.
Postoji nekoliko načina za pomoć kod problema ravnih ili uvučenih bradavica koji se počinju primjenjivati već na početku trudnoće.
Prsne školjke – sastoje se od dva kupolasta dijela. Jedan dio, mekši, koji ima otvor za bradavicu stavlja se na dojku, a drugi dio je gornji dio i na njemu su rupice za zrak. Taj donji mekani dio, vrši stalni pritisak na areolu i bradavice se polako „guraju“ kroz otvor i sve više izlaze van. Preporučuje se početi nositi prsne školjke najkasnije na početku trećeg tromjesečja trudnoće, u početku po deset minuta i polako produžavati vrijeme do osam sati dnevno. Prsne školjke koriste se i nakon poroda, odnosno između bebinih podoja, jer skupljaju mlijkeo koje iscuri između podoja, zbog refleksa otpuštanja mlijeka i sl., štite bradavicu od trenja na početku dojenja i omogućavaju da mlijeko koje iscuri ostane u drugom kupolastom dijelu, a bradavica je suha te tako sprečavaju i nastanak ragada.
Niplete – izum vodećeg britanskog plastičnog hirurga. Primjenom nipleta postižemo trajnu korekciju ravnih ili uvučenih bradavica. Niplete se sastoje od prozirnog dijela u obliku bradavice na kojem se nalazi cjevčica. Na dnu te cjevčice nalazi se ventil na koji se stavlja usisna šprica. Dio koji ima oblik i veličinu bradavice stavlja se na uvučenu bradavicu te se uz pomoć šprice isisava zrak i principom vakuuma bradavica se izvuče iz svog udubljenja.
Nakon približno deset sedmica nošenja mliječni će se kanalić produžiti tako da će bradavica ostati ispupčena.
Niplete je najbolje nositi prije trudnoće ili bar u prvih šest mjeseci trudnoće ako dojke nisu previše osjetljive. Niplete se ne koriste u zadnja tri mjeseca trudnoće jer su žlijezde već pune mlijeka.
Ukoliko niplete niste koristile u trudnoći, možete i neposredno prije podoja nipletom izvući bradavicu i tako izvučenu bradavicu stavljati bebi u usta. To traje prvih nekoliko dana nakon poroda dok mlijeko još nije počelo postupno nadolaziti, ali do prvog nadolaženja mlijeka beba je već naučila prihvatiti bradavicu i sama je dojenjem oblikovati i izvući i niplete vam više neće trebati.
Šeširići za dojenje – Šeširići za dojenje su oblikovani komadići silikona ili lateksa koje dojilja nosi preko bradavice i areole tijekom cijelog ili u samo jednom dijelu podoja. Iako se nekad vjerovalo da šeširići stvaraju više štete nego koristi, u nekim situacijama šeširići mogu biti od velike koristi u očuvanju dojenja, kao naprimjer kod ravnih ili uvučenih bradavica. Ukoliko odlučite probati dojiti sa šeširićima, vrlo je bitno da je šeširić dobre veličine za vašu bebu. Šeširić koji je predug može poticati bebu na povraćanje ili može onemogućavati bebi efikasno sisanje.
Šeširić koji je prekratak možda neće biti dovoljno duboko bebi u ustima, i na taj se način neće stimulirati aktivno sisanje. Da biste odredili koji šeširić najbolje odgovara vašoj bebi, najbolje je ponuditi djetetu da siše čisti prst okrenut prema gore, i da stavite prst na mjesto gdje se spajaju meko i tvrdo nepce. Kad beba aktivno siše, olovkom označite na prstu gdje se bebina usta nalaze. Ta dužina od vrha do označenog mjesta na prstu predstavlja odgovarajuću dužinu šeširića, odnosno izbočenog dijela šeširića u koji ulazi bradavica. Uz ove podatke o dužini šeširića, vrlo je bitno i to je li izbočenje na šeširiću dovoljno široko/usko za vašu bradavicu – i ovaj omjer bi trebao biti odgovarajući. Beba mora jako otvoriti usta i prihvatiti šeširić na mekanom dijelu (znači ne samo čvrsti vrh šeširića). Ukoliko nakon prihvaćanja dojke vidite bilo koji dio vrha šeširića, beba nije dobro prihvatila dojku i treba ponoviti proces stavljanja na dojku dok je beba ne prihvati pravilno.
Ako su vam bradavice uvučene ili ravne, malo ih protrljajte prstima prije podoja. Ponekad može pomoći stavljanje hladnog obloga na bradavicu kako bi se malo stisnula i izbočila.
Izvori: Hannah Lothrop, Knjiga o dojenju