KOLOSTRUM
Kolostrum označava prvo mlijeko koje se proizvodi još od 6. sedmice trudnoće, a naročito direktno nakon poroda. Najbolji tehničari i najinteligentniji znanstvenici do danas ne mogu proizvesti ništa ni približno jednako vrijedno. Ovo treba imati na umu svaka majka još prije nego ugleda svoju bebu, još dok je mazi u stomaku treba razmišljati o pripremama kako bebu odmah staviti na prsa i dati joj kapi ovog tajnovitog napitka. To je prava životna namirnica koja sadrži sve tvari koje malo tijelo treba za život u našem svijetu. Njegova je glavna vrijednost zaštitna, novorođenom djetetu daje imunoglobuline i protutijela koji ga štite od infekcije. Kolostrum takođe pomaže pražnjenju crijeva novorođenčeta, tj. Ispuštanju mekonija. Bebi i mami potrebno je vrijeme da se nauče dojenju. Ako ste cijelo vrijeme s bebom, možda Vam se učini da ona traži dojku jako često.
Što češće – to bolje! Na taj način beba dobiva sve blagodati kolostruma. Kolostrum je i po količini prilagođen novorođenčetu. Bebin trbuščić je malen, a majčino mlijeko odlično probavljivo. Upravo zbog toga novorođenčad jede malo i često pa preko kolostruma dobiva koncentriranu hranu i zaštitu. Kad bebu u tim prvim danima često dojite, potičete veću proizvodnju mlijeka, a beba istovremeno uči dojiti, što je posebno važno ako imate ravne ili uvučene bradavice. Nakon nekoliko dana, izgled i količina mlijeka se mijenjaju, dolazi prijelazno mlijeko koje je svjetlije, a uskoro i zrelo mlijeko koje je prozirnije i često je bijelo-plavičaste boje. Ne bojte se, mlijeko Vam nije naglo postalo slabo i nekvalitetno. Naprotiv, ovo zrelo mlijeko izrazito je bogato mastima koje su bebi glavni izvor energije.Još je jedna velika blagodat kolostruma – kad dojite Vašu bebu u tim prvim danima, međusobno se upoznajete i zbližavate se s njom, puštate joj da osjeti miris Vaše kože i sluša otkucaje srca, poznati zvuk koji je još prije nekoliko trenutaka slušala u maternici.
PRIJELAZNO MLIJEKO
Prijelazno mlijeko je ono koje nastaje nakon kolostruma, a prije zrelog mlijeka. Vrlo je promjenjiva sastava iz dana u dan I u toku jednog dana. U njemu postupno opada sadržaj ukupnih bjelančevina I imunoglobulina, a raste koncentracija masti, laktoze, vodotopivih vitamina I ukupni sadržaj energije.
ZRELO MLIJEKO
Zrelo mlijeko javlja se krajem prvog mjeseca dojenja. Makroskopski je slično kravljem mlijeku, ali je slađeg okusa. Energetska vrijednost kravljeg i zrelog majčinog mlijeka je jednaka. Majčino mlijeko nije jednako na početku i na kraju podoja. Na početku podoja tzv. prvo mlijeko sadržava više vode i manje masti. Važno je stoga da dijete isprazni dojku do kraja i tako dobije i masnoćom bogatije tzv. zadnje ili “skriveno” mlijeko veće energetske gustoće. Prijevremeno prekidanje sisanja na jednoj dojci može dovesti do toga da dijete dobiva samo tzv. prvo mlijeko I možda će stoga slabije napredovati. Povećana količina masti u tzv. zadnjem “skrivenom” mlijeku djeluje na smanjivanje apetita djeteta pa ono prestaje sisati.
To bi mogao biti I mehanizam koji sprječava pretjerano debljanje djeteta koje se hrani na dojci.Majku koja doji treba razuvjeriti popularne predrasude da je zrelo mlijeko izgledom vodenije i prozirnije, “slabo” mlijeko. Ova zabluda dovodi često do nepotrebnog uvođenja bočice I postupnog prekidanja dojenja. Također je važno afirmisati činjenicu da je stvaranje mlijeka prvih 10-14 dana relativno oskudno I da se u to vrijeme teško može govoriti o premalo mlijeka. Često pogrešno počinjanje dohranjivanja drugim vrstama mlijeka u tom ranom razdoblju kada se laktacija tek uspostavlja, dovodi do njezina bržeg nepotrebnog prekida.
Faktori koji utiču na refleks otpuštanja mlijeka
POTIČU REFLEKS | KOČE REFLEK |
sisanje djeteta podraživanje bradavica dječji plač samopouzdanje psihička stabilnost |
strah umor brige hladnoća pušenje |