Redovno okupljanje porodice za trpezarijskim stolom, kako bi podijelili ritual zajedničkog obroka, pozitivno će utjecati na zdravlje djeteta. Jer to je, između ostalog, i prilika da dijete nešto nauči o pravilnoj ishrani. Roditelji trebaju, u ovom smislu, preuzeti ulogu uzora. Nemasno pileće ili pureće meso, proizvodi od cjelovitih žitarica, povrće – to je zdrava hrana. Od napitaka mlijeko, voda i prirodni sokovi kao desert.
Istraživanja su pokazala: djeca se hrane zdravije kada jedu u društvu. Što više zajedničkih obroka imaju djeca s roditeljima (odraslim), to više u organizam unesu voća i povrća. Ova djeca će, osim toga, unijeti više kalija i magnezija od djece koja često jedu sama.
Onaj koji hranu unosi u žurbi uglavnom će konzumirati nezdrave proizvode, prepune masnoća i kalorija. Ovo je pokazao projekat «Eating Among Teens» (Ishrana među tinejdžerima). Konačno, nedostatak vremena sprječava najveći dio porodica u porodičnom ritualu zajedničkih obroka.
Osim zdravije ishrane spomenimo ništa manje bitno psihičko zdravlje. Jer, trpezarijski stol je idealno mjesto za razgovore. Svi članovi porodice prepričavaju dnevna događanja, diskutuju i zajednički traže rješenja eventuelnih problema. Tako se niko neće osjećati prepuštenim samom sebi.