U uspravnom položaju je lakše.
Decenijama su žene rađale djecu, onako kako im je govorio njihov osjećaj, zdrav ljudski razum i sila zemljine teže: u uspravnom položaju.
Pri naslanjanju, čučanju, sjedenju, kod nekih naroda čak stojeći.
Danas je prednost uspravnog položaja pri porodu i naučno dokazana:
• pri uspravnom položaju tijela kontrakcije su djelotvornije, jer beba svojom težinom potpomaže da se ušće maternice brže otvara
• žena ima više snage, jer u uspravnom položaju može lakše predisati kontrakcije. Njena pluća u tom položaju rade bolje, tako i beba u toku toga napornog rada dobija više kisika.
I za fazu istiskivanja, istiskanje bebe, naučnici su otkrili odlučujuće prednosti, kada je majka u uspravnom položaju:
• unutarnji porođajni kanal je nešto širi i beba se lakše provlači kroz njega
• porođajni kanal se proteže u jednoj ravni prema dole, u ležećem položaju dijete mora kroz vaginu proći kroz krivinu prema gore, pri čemu se često kod svake kontrakcije vrati malo unazad
• pritisak mišića maternice odozgo prema dole je mnogo učinkovitiji, faza izlaska samim tim kraća i blaža za bebu.
Mnoge babice i osoblje koje se bavi pripremom za porod, su ova saznanja danas uveli u svoj posao.
Trudnice se na kursevima pripreme za porod upoznaju sa mnogim pozicijama pri porodu, koje im trebaju olakšati porod. One se ohrabruju da u toku trudova same ispitaju pri kojoj poziciji se najbolje osjećaju. Iz razloga da u svijetu žene pri porodu žele samoodlučivati, mnoge bolnice su u međuvremenu promijenile izgled porođajne sale, i preuredile ih u porođajne sobe, u kojima imamo porođajne stolice, široke udobne krevete, naslonjače.
U svijetu u mnogo klinika su mogući porodi u vodi.U našim bolnicama nemamo preuređene porođajne sale, ali minimum koji možete zahtijevati od medicinskog osoblja, je da vam omoguće da hodate, dok ste u fazi otvaranja, znači dok imate bolove. Samo mali broj žena zbog određenog rizika mora «preležati» porod na stolu, tako da trebate tražiti svoja prava.
Izvor: bhmama.org