Dobro je poznato da ono što trudnica jede i pije može utjecati na zdravlje njenog djeteta, ali nedavne studije upuċuju na to da prenatalna dijeta može utjecati na prehrambene navike bebe.
Istraživanje je provedeno od strane Nacionalnog instituta za dijabetes, bolesti bubrega i probavnog sistema, te predstavljeno na nedavno održanom 95. Godišnjem sastanku Endokrinološkog društva u San Franciscu.
Tokom studije jedna grupa ženki majmuna, bila je na niskomasnoj dijeti (14% kalorija iz masti), a druga grupa hranjena je visoko masnim namirnicama (36% kalorija iz masti). Zatim su analizirali potomstvo ovih majmuna – fokusirani na hipotalamus regiju u mozgu, koji kontrolira unos hrane – kako bi se utvrdili efekti prenatalne ishrane.
Rezultati su pokazali da konzumiranje hrane sa velikim količinama masti u toku trudnoće mijenja fetalni razvoj neurona koji kontroliraju unos hrane, a u konačnici dovodi do povećane sklonosti za konzumiranje hrane sa dosta kalorija i do povećanja masnih naslaga kod potomstva.
Iako je potrebno više studija i istraživanja kako bi u potpunosti utvrdili kako se uzorak odnosi na ljude,ipak ova istraživanja stavljaju pitanje ishrane u trudnoći u novu perspektivu.
Za vrijeme trudnoće treba jesti zdravo i redovno, a posebno svježe namirnice koje u sebi sadrže nutrijente potrebne bebi za zdrav razvoj. Kako živimo u manje-više zagađenoj okolini treba posebno paziti i na hemikalije kojima smo izloženi. To posebno važi za trudnice koje moraju paziti i na kozmetiku koju koriste, a koja je jako često prepuna štetnih hemikalija.