Vodteljica projekta „Dojenje je IN“ i Mama savjetnica za dojenje, napisala je divan odgovor na temu Druga strana dojenja, koji je zaslužio „Naslovnicu“.
Uživajte u još jednoj priči o dojenju.
Zašto se kada se priča o “drugoj strani dojenja” uvijek potencira da dojenje boli, da je majka gladna i slomljena od umora? Dojenje je vještina koju treba svladati i tačka. A svako savladavanje vještina povlači za sobom i vježbanja, trud i odricanja. I kada se svlada treba biti ponosan što imaš razvijenu određenu vještinu. Iako je dojenje prirodno, to niko ne spori, niko ne govori da prirodni talenat ili sklonost treba razvijati. Isto je i sa svim drugim prirodnim talentima, ako se ne vježbaju i ne radi na njima ostaju samo na nivou talenta, bez rezultata.
Svaka žena koja je pročitala ijedan tekst na temu dojenja susrela se sa dva hormona: prolaktin i oksitocin. I sve znaju da su ti hormoni zaduženi za proizvodnju mlijeka i dojenje. E jedan od tih hormona, oksitocin je veoma vrijedan i rijetko pojavljiv hormon u našem organizmu. Zove se još i hormon zaljubljenosti, jer je odgovoran za povezivanje majke i djeteta. Taj isti hormon se luči u organizmu i prilikom spolnog odnosa, tokom orgazma. I zato se zaljubljujemo u naše partnere. Ali, i tu ima začkoljica. Od seksa ne odustajemo tako lako, iako na početku boli, nije ugodno, čak je i neugodno i ne možemo se opustiti. Ali seks je prirodan i normalan, ali dojenje ako boli nije normalno. E nije tako. Ne smijemo odustajati od dojenja zato što nas boli ili što smo iscrpljeni, jer ne odustajemo od seksa zato što smo umorni ili nas boli, jer znamo da iako nam donosi ugodu to predstavlja jednu i od naših bračnih obaveza.
Mozda će nekome biti degutantno što povezujem u istoj temi dvije nespojive radnje , ali princip je isti. I zato buduće mame dobro razmišljajte kada mislite odustati od dojenja. Mislite kakvu štetu možete napraviti svome djetetu. Koliko mu možete ugroziti zdravlje, koliko ponekad trajno možete pokidati vezu sa svojim djetetom. I na kraju možete li zivjeti sa cinjenicom da ste svome djetetu uskratili nešto najdragocjenije što mu možete dati? Mnogima odgovornost prema djetetu prestaje sa porodom. Znam veliki broj majki koje su tokom trudnoće bile “savjesne” i svjesne svih rizičnih faktora, pazile su na zdravu ishranu, odbijale popiti bilo kakav lijek protiv bolova, iako su imale strašne glavobolje….. I sve to da ne bi naštetile svome djetetu. I tu smo spremni podnijeti žrtvu.
No, čim se dijete rodilo radi neke svoje ugode, bile su spremne dati mu neki hemijski pripremljen napitak.
I ne stoji uopšte tvrdnja da niko nije umro od AD-a, godišnje se može spasiti milion djece u svijetu da se doje. Milion, nije to mali broj. A to su brojevi SZO ﴿Svjetske zdravstvene organizacije), nisu izmišljeni. Ali proizvođači AD-a izmišljaju kada kažu da je njihov proizvod savršen za vašu bebu, a zamislite kako se pravi. Tamo u nekoj bijeloj, hladnoj laboratoriji grupa hemičara i farmaceuta u bijelim mantilima i sa maskama na licu dodaju i oduzimaju neke hemijske pripravke osušenom kravljem mlijeku.
A sada zamislite kako se stvara majčino mlijeko: onog trenutka kada se porodite mozak dobije signal da treba početi proizvoditi mlijeko, izađe posteljica i njemu je jasno da sada neko umjesto nje treba nahraniti dijete. A to su naše dojke, koje su prije našeg rođenja kodirane da jednog dana budu sposobne nahraniti i odhraniti našu djecu. To je prirodni ciklus produženja ljudske vrste.
E sad zamislite koliko je to mlijeko zdravo i prilagođeno potrebama vašeg djeteta, jer naš mozak zna kada treba proizvesti manje masno, kada više masno, on zna koliko je staro naše dijete i kakve potrebe ima, zna da je vani jako toplo i dijete treba samo malo da utaži svoju žeđ, zna kada je dijete prijevremeno rođeno pa mu teba par kapi visokokaloričnog mlijeka….. Ma majčin mozak zna sve, samo izgleda da je ponekad zbunjena pa donosi pogrešne odluke, ali nikada pogrešno mlijeko.
Mogla bih ovako do sutra pisati na ovu temu….
Autorica teksta: Anisa Džiho Voditeljica projekta “Dojenje je IN” Udruženja DjeCa
Stavovi izneseni u autorskim kolumnama i komentarima, ne moraju odražavati stavove redakcije portala.