9. Mit: Ako dijete ne dobiva dobro na težini, to može biti zbog slabe kvalitete majčinog mlijeka.
Istina: Istraživanja su pokazala da su čak i pothranjene žene u stanju proizvesti mlijeko dovoljne kvalitete i kvantitete koje ċe osigurati normalan rast i razvoj novorođenčeta. Većina slučajeva male tjelesne težine i manjeg dobijanja na težini kod beba se odnose na nedovoljan unos mlijeka (zbog pogrešne tehnike dojenja, na primjer) ili temeljnih zdravstvenih problema kod djeteta.
10. Mit: Slaba produkcija mlijeka najčešće je uzrokovana stresom, umorom i neodgovarajućim unosom tekućine i hrane.
Istina: Najčešći uzroci problema u produkciji mlijeka su mali broj podoja (rijetka hranjenja) i greške u tehnici dojenja, loš položaj i sl., a sve to zbog slabe informiranosti majke. Stres, umor i pothranjenost su rijetko uzroci nedovoljne produkcije mlijeka, jer tijelo ima visoko razvijene mehanizme preživljavanja u zaštiti dojenčeta u vrijeme smanjenih zaliha hrane.
11. Mit: Majka mora piti mlijeko, kako bi proizvodila mlijeko.
Istina: Zdrava prehrana bogata povrćem, voćem, žitaricama i proteinima je sve što ċe majci osigurati odgovarajuće hranjive tvari za proizvodnju mlijeka. Kalcij se može dobiti iz raznih nemliječnih namirnica poput tamno zelenog povrća, sjemenki, orašastih plodova i nekih vrsta ribe. Niti jedan drugi sisavac ne pije mlijeko da bi proizveo mlijeko.
12. Mit: Mama ne treba biti „duda/cucla“ djetetu
Istina: Utjeha djeteta sisanjem ili na dojci je prirodno dizajnirana. Dude/cucle su samo zamjena za mamu kada ona nije dostupna. Insistiranje na dojci, a ne na dudi uključuje samo razloge kao što su razvoj vilice, produžena amenoreja, izbjegavanje konfuzije bradavice i stimulacija produkcije mlijeka i uspješnijeg dojenja.
13. Mit: Ne postoji nešto što zovemo konfuzija bradavice.
Istina: Dojenje i hranjenje na bočicu zahtijeva različite oralne motoričke vještine, a gumena bradavica na bočici daje super stimulans koji bebe prihvate u zamjenu za majčinu bradavicu i način sisanja. Kod bebe dolazi do konfuzije bradavice i ne zna tehniku dojenja kada zamjen dudu bradavicom.
14. Mit: Učestalo dojenje može dovesti do postporođajne depresije
Istina: Vjeruje se da postporođajnu depresiju uzrokuje promjena hormona nakon poroda, a može biti pogoršana umorom ili nedostatkom socijalne podrške, iako se najčešće javlja kod žena koje imaju povijest problema i prije trudnoće.
15. Mit: Majke koje često drže na rukama svoju djecu previše će ih razmaziti.
Istina: Bebe koje se „nosaju“ da ne plaču, pokazuju veću sigurnost kad odrastu.
16. Mit: Dojenje bebe nakon 12 mjeseci nema hranjivih vrijednosti za bebu, jer kvalitet majčinog mlijeka opada nakon 6 mjeseci.
Istina: Sastav majčinog mlijeka mijenja se prema potrebama djeteta. Čak kad beba počne uzimati druge tekuċine i drugu hranu, majčino mlijeko je primarni izvor nutritivnih vrijednosti tokom prve godine. U toku druge godine postaje dodatak ostaloj hrani. Zapravo, dječijem imunom sistemu treba 2-6 godina da se potpuno razvije, a majčino mlijeko mu u tome sigurno pomaže.
Izvor: LLLI