Trudnicama se od strane njihovih ginekologa često savjetuje da već rano u svojoj dnevnoj dozi prehrambenih dodataka uključe i magnezij.
Posebno žene kod kojih se javljaju prijevremeni trudovi ili postoji rizik od pobačaja, trebale bi obavezno obratiti pažnju na ovaj savjet. Šta zapravo magnezij predstavlja za organizam? I zašto su minerali, upravo u trudnoći, tako važni?
Zašto je magnezij tako važan?
Magnezij je mineral koji je sadržan skoro u svim ljudskim ćelijama. 50 do 60 procenata magnezija sadržanog u tijelu se nalazi u kostima i u zubima, dok je ostatak zadužen za razne vitalne enzimske reakcije tijela. Tako magnezij utiče na opuštenost mišića i nerava i reguliše osim toga metabolizam. Nedostatak magnezija s druge strane može izazvati velike smetnje, pri čemu noćni grčevi spadaju u one lakše.
Magnezij kod prijevremenih trudova
U trudnoći rizik predstavljaju prije svega grčevite kontrakcije mišića maternice, koje mogu izazvati prijevremene trudove. Stoga propisana doza magnezija spada u najvažnije mjere ukoliko postoji prijetnja od pobačaja ili prijevremneog poroda. Pored pojačanih grčeva uslijed nedostatka magnezija mogu se pojaviti nesanica, povećana nervoza, unutrašnji nemir kao i prekomjerna hladnoća i hronična pospanost. Ukoliko je pri tome stomak trudnica često tvrd, to bi svakako trebao biti razlog za uključivanje preparata na bazi magnezija. Također, za žene koje su imale pobačaj je unos veće količine magnezija veoma važan.
Prosječna doza unosa magnezija
Prosječna doza unosa magnezija odrasle žene iznosi između 300 i 350 miligrama dnevno. U trudnoći se međutim ova doza povećava na 450 do 500 miligrama dnevno. S jedne strane tu je beba, koja se prehranjuje majčinom izmjenom tvari, i traži velike količine magnezija za veoma važne procese kao što je razvoj kostiju. S druge strane i buduća majka, uslijed povećanog tjelesnog i duševnog opterećenja trudnoće, traži veće količine magnezija nego što je to u normalnim uslovima.
Loše vrijednosti magnezija uslijed lijekova
Budući da lijekovi kao što su kontracepcijske pilule mogu doprinijeti povećanom izlučivanju magnezija kroz bubrege, žene i nakon mnogo godina uzimanja tih tableta često, na početku trudnoće imaju relativno niske vrijednosti magnezija. Svakodnevni stres, kojem je većina ljudi danas permanentno izložena, također ima za posljedicu potrebu za povećanim unosom magnezija. Osim toga, hormoni trudnoće doprinose povećanom izlučivanju magnezija i dnevne potrebe nisu uvijek zajamčene isključivo unosom hrane.
Mnogi ginekolozi iz predostrožnosti preporučuju iz tog razloga unos magnezija najkasnije od 16. sedmice trudnoće. Koji preparat i koja doza je odgovarajuća za žene, trebao bi doktor odlučiti. Važno je kod izbora preparata voditi računa ne samo o čistom sadržaju magnezija, već odabrati preparat koji ima dosta organskih spojeva magnezija. Oni se lakše absorbiraju u tijelu. Unos više puta manjih doza dnevno je bolji od kompletne dnevne doze odjednom.
Od 36. sedmice trudnoće smanjiti unos magnezija
Oko 36. sedmice trudnoće kada dijete ne može više doći na svijet kao prijevremeno rođeno trudnicama se često savjetuje da prestanu sa unosom magnezija kako se ne bi omeli porođajni trudovi. Da li je to zaista moguće, još uvijek se kontroverzno diskutuje. Mnogi liječnici i babice smatraju malo vjerojatnim da magnezij može spriječiti u manjim dozama “prave” porođajne trudove. Ukoliko je je trudnica tokom trudnoće uzimala veće doze magnezija, bilo bi preporučljivo te doze u zadnje četiri sedmice nešto smanjiti.
Voditi računa o ishrani bez obzira na unos preparata!
Uvaženo je pravilo da trudnice pored unosa dodataka prehrani moraju voditi računa o ishrani bogatoj magnezijumom. Zeleno povrće, kao što je špinat i blitva, cjelovite žitarice, zobena kaša, banane, orasi i bademi sadrže puno magnezija. Mineralna voda sa bogatim sadržajem magnezija također može pomoći kako bi se dnevni unos optimizirao.