Kada mame međusobno razgovaraju o dojenju, uglavnom se zaključi da je svaka beba drugačija. Neke sisaju brzo, može se čak reći i halapljivo, dok su druga „meraklije“ i teška srce se odvajaju. To je većim dijelom stvar temparamenta. Stoga se mirno možete prepustiti da vas vaša beba vodi.
- U načelu, vi vašu bebu možete dojiti često i dugo koliko ona želi (dojenje po potrebi). Prije je važilo: na početku dojiti kratko, kako se bradavice ne bi upalile (stvorile ranice). No, međutim ova opasnost je minorna ako vašu bebu pravilno postavljate. Između ostalog, kratko dojenje u početku predstavlja opasnost za stvaranje mlijeka.
- Upravo na samom početku bilo bi dobro da vrijeme dojenja traje i do jednog sata. Naravno, vaša beba će prekinuti sama dojenja kad je sita.
- Ipak imate osjećaj, da dojenje traje dugo ili da nešto nije uredu? Razlozi mogu biti razni.
- Na samom početku mamama je teško razlučiti da li beba zaista sisa ili samo cucla. Ako ne prepoznajete pokrete gutanja na grkljanu vaše bebe: postavite dva prsta iznad areole bradavice i pritisnite sasvim lagano. Osjetite li lagane ritmičke pokrete tada vaša beba još uvijek sisa. U suprotnom ona je zaspala sisajući i možete je slobodno odvojiti od dojke.
- Neke bebe teško uspostave ritam dojenja. Nisu odlučne, lako im je odvući pažnju i nemirne su. Ili čak brzo zaspu. Tada je naročito od pomoći savjet iskusne babice. Često su to sitne stvari ali od velike pomoći.
Između ostalog: s vremenom će se podoji smanjivati, a vrijeme između njih produžavati. Čak i kod malih spavalica.