Alergija na hranu nastaje kada tijelo reaguje na proteine koji se nalaze u namirnicama. Roditelji bi trebali znati prepoznati simptome, ali i koje su to namirnice koje najčešće uzrokuju ovo stanje.
Problemi s kožom koji nastaju zbog alergije su: pojava crvenih mrlja koje izgledaju kao ubod komarca, osip (odnosno ekcem, koji se još naziva atopijski dermatitis), oticanje, otežano disanje, kihanje i stezanje u grlu.
Stomačni i drugi problemi su: povraćanje, dijareja, blijeda koža, ošamućenost, odnosno gubitak svijesti.
Ukoliko se alergija manifestuje na više područja u tijelu, reakcija može biti izrazito opasna ili čak dovesti do smrtnog ishoda. Ova vrsta alergijske reakcije naziva se anafilaksa i zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.
Može je uzrokovati bilo koja vrsta hrane, ali ovo su namirnice koje su “najproblematičnije”: kravlje mlijeko, jaja, kikiriki, soja, pšenica, orašasti plodovi koji rastu na drveću (pistacije i slično), riba (tuna, losos, bakalar itd.) i škampi.
Orašasti plodovi i plodovi mora su najčešći uzročnici teškog oblika reakcija. Naravno, mogu ih uzrokovati i voće, povrće, pileće meso itd.
Dobra vijest je ta da bebe vrlo brzo “prerastu” određene alergije na hranu. Procjenjuje se da 80 do 90 posto slučajeva alergija na jaja, mlijeko, pšenicu i soju nestanu dok dijete navrši pet godina starosti. Pedijatar ili alergolog može obaviti testove pomoću kojih može zaključiti hoće li alergija nestati.
Neke alergije su “upornije”. Naprimjer, jedno od petero djece “prerast” će alergiju na kikiriki, ali će ostati alergično na orašaste plodove ili plodove mora.
Izvor: klix.ba