Starosna dob?
Ako se odlučite na jedan od najvažnijih koraka u vašem životu nešto kasnije, a to je da postanete mama, vjerovatnoća da ćete dobiti djevojčicu postaje daleko veća.
Naime, nauka je utvrdila da žene starije od 35 godina a čiji su partneri također stariji od 40 godina češće dobijaju djecu ženskog pola. Razlog za to pronalaze u utjecaju hormona na žensko tijelo te kvaliteti spermatozoida.
Život sa partnerom?
Istraživanja pokazuju da parovi koji žive zajedno sve češće dobivaju dječake kao svoje potomstvo, a zbog čega je to tako nauka još uvijek nije uspjela da odgonetne.
Također, ukoliko prinovu planirate odmah na početku zajedničkog života, dok je veza još uvijek svježa i strastvena i samim time češće imate seksualne odnose dovest će do lakše sperme koja će učiniti da spermatozoidi imaju manje glave i kraće repove i lakše plivaju kroz plodnu sluz na početku i kraju plodnih dana ciklusa, te su kao takvi odgovorni za rađanje dječaka.
Jutarnja mučnina?
Probudite se i opet osjećate istu onu mučninu od prije neki dan. Pomislite dokle više, a onda se sjetite da vas za par mjeseci očekuje najljepše iznadjenje života i to možda baš djevojčica o kojoj ste uvijek maštali kako joj vežete kikice dok je spremate za školu. Sjetite se da ste nekad negdje pročitale i istraživanje kojim je utvrđeno da je čak 55% beba ženskog pola rođeno od strane majki koje su redovno imale jutarnje mučnine. Nauka nam je pokušala dati odgovor i na ovo pitanje a to je da se vjeruje da je uzrok mučnine povišen nivo estrogena u krvi.
Zimska beba?
Ukoliko se začetak vaše bebe dogodio u zimskim mjesecima, kulture pojedinih zemalja smatraju da ćete dobiti djevojčicu, dok ćete ipak roditi dječaka ukoliko se začetak desio u ljetnim danima.
Nauka nam daje objašnjenje i za ovu tvrdnju a to su bakterijske infekcije koje se češće javljaju tokom zime, a spermatozoidi koji daju dječake i muški embrioni su slabiji od ženskih, zbog čega će ‘zimske’ mame češće dobiti dječake.
Da li ste pod stresom?
Statistika je pokazala da se dječaci rađaju za vrijeme neprekidnog stresa, kao što su ratni periodi. Nauka je ovaj fenomen objasnila povećanjem nivoa testosterona i kortizola usljed dugotrajnog stresa, ali stručnjaci dodaju da je još uvijek previše toga u vezi sa začećem nejasno.
Bilo kako bilo, da li je dječačić ili djevojčica mi želimo da nam se bebice rađaju svaki dan i sve više i usrećuju prvo svoje roditelje a onda sve druge ljude diljem planete 🙂