Svima nama je poznato: Dijete ponavlja nešto što ne bi trebalo uvijek nanovo, sve dok vi ne poludite i počnete sa prijetnjama, kao npr. “Vidjećeš ti svoje! ili “Dobićeš batine! ili Nećeš dobiti ovo ili ono! Idemo kući ako ne prestaneš!. Ipak prijetnje nisu dobra ideja.
Recite jasno svom djetetu šta želite od njega, kao npr. “Želim da nakon poljupca za laku noć, ostaneš da ležiš u svom krevetu!” To je puno bolje nego: “Ako još jednom ustaneš, biće svega!” Na ovaj način ćete izbjeći svađu oko spavanja.Poseban slučaj je tema jelo: Vaše dijete odlučuje da li će i koliko jesti. Vi ste zaduženi za jelo na stolu tokom obroka i za pravila koja važe za stolom. Tokom jela morate podsjećati svoje dijete na: “Sada je vrijeme za večeru, a nakon toga nema više ničega, misli na to!”
Često puta je od pomoći ako dijetetu ponudite dvije mogućnosti: “Vrijeme je za spavanje. Hoćeš li prvo oprati zube ili obući pidžamu?” Ovo će više motivisati vaše dijete nego: “Ako ne opereše zube, nema priče za laku noć!”Još jedna od mogućnosti je i da svom mališanu date neki zadatak, kao npr. u supermarketu: “Hoćeš li mi pomoći da pronađemo cornflakes koji ti najviše voliš?” Time Vaše dijete ima interesantan zadatak i ne mora slusašti najave posljedica šta će biti ako nastavi trčati po prodavnici. Još jedan primjer je i kada Vaše dijete mekeće, onda mu recite: “Rado bih te slušala ali ja razmijem samo normalan govor” Time signalizirate da ste zainteresovani za ono što vam govori ali da ne prihvatate taj ton.
I za kraj: ako vaše dijete vrišti po autu i ignoriše vaš zahtjev da se umiri, onda vi umjesto: “Ako nastaviš sa vriskom, biće svega kući” recite: “Ne mogu da vozim kada vrištiš i moram stati dok se ne smiriš”. Na taj način dijete uči da preuzima odgovornost za svoje ponašanje i uči iz posljedica (naravno samo ako ostanete konzekventni i stvarno zaustavite vozilo, ako nastavi sa vriskom)