fbpx

Kako da podstaknete dijete da progovori ?

0

Beba raspoloženo brblja, spaja slogove, neobične glasove ali nikako da kaže prvu riječ. Od prvog glasa pa do prve riječi može proći dosta vremena: tek između 9. i 14. mjeseca života, bebe izgovore prvu „smislenu“ riječ.

U narednim mjesecima nakon toga uče nove riječi i tek pola godine kasnije nauče do 50 rječi. Mnoge riječi koje tada izgovaraju su njihove kreacije ali sve više imaju smisla i možete ih razumjeti. Dijete spoznaje: Govor ima smisla i može nešto prouzrokovati! Roditelji mogu podsticati brzinu razvoja govora kod djeteta shodno uzrastu. Ono što je jako važno: Roditelji moraju što više pričati! Pojašnjavajte naglas šta radite dok hranite bebu, presvlačite, šta gledate itd. i dajte bebi priliku da odreaguje na to osmjehom ili pogledom. S jedne strane bebe vole da slušaju glas roditelja, kada sa njima komuniciraju, a sa druge strane bebe uče kroz to. Maleni najprije moraju doživjeti govor, da bi ga naučili.

Reagujte na glasove djeteta. Na taj način će naučiti da je govor interakcija – nešto se dešava, neko sluša. Neka djeca npr. vole da vežu dosta slogova u jednu izmišljenu riječ i time vježbaju motoriku usta. Podstičite to jer što više različitih glasova zna, lakše će mu biti kasnije da tvori riječi.

Ono što dosta pomaže: igre prstima, lutkama, nabrajalice, rimovanje i pjesmice

Od 7. mjeseca će ove igre biti interesantne vašim mališanima, a istima dodajte i pokrete, emocije i sl. Generalno djeca najviše i najjednostavnije uče kroz određenu ritmiku i melodiju i to im pričinjava zadovoljstvo. Jedan važan aspekt kod učenja govora je slušanje roditelja. Kada vam dijete želi nešto saopštiti, odvojite vrijeme da ga saslušate nebitno da li vam jednogodišnje dijete želi reći jednu riječ ili trogodišnje ispričati priču. Ako pokažete interes i dijete će se truditi da vam to što jasnije i bolje ispriča.

Čitanje je bolje od gledanja TV-a

Zato djeci treba socijalni kontakt! TV ili sl. ne podstiče djecu da se sami izražavaju. Dijete mora shvatiti da je govor važan aspekt, da se mora samo izraziti i da na taj način može da pita, saznaje, saopštava..Čitanje je najbolji način da podstaknete govor. Bebe će uživati u vašem glasu, djeca starija u pričama i raspravi o pročitanom.

Zakašnjeli razvoj: Kontrolisati sluh

Ako beba jednostavno nema napretka u razvoju govora i vi se brinete, potražite savjet pedijatra. On će ispitati sluh i uputiti vas dalje. Neka djeca generalno kasne sa govorom jer su lijena ali bez obzira na sve, konsultacija sa pedijatrom kod zakašnjelog razvoja govora je važna.

 

Komentari

Share.