Ina May Gaskin, danas sigurno najpoznatija svjetska primalja-babica, ističe da je srž primaljstva briga za ženu dok očekuje i rađa dijete.
Ina May Gaskin 20. i 21. aprila u Zagrebu, Hrvatska održat će niz predavanja na kojima će govoriti o fiziološkim, emocionalnim i psihološkim aspektima poroda, te o pozitivnim promjenama koje su neophodne u današnjem pristupu rađanju.
Gostovanje Ine May Gaskin u Hrvatskoj namijenjeno je babicama, ginekolozima i opstetričarima, pedijatrima, medicinskim sestrama, roditeljima i budućim roditeljima, aktivistima i svima zainteresiranima za ovu izuzetno važnu temu za razvoj našeg društva.
Na roditeljskom web portalu www.roda.hr svi koji žele prisustvovati ovom izuzetno zanimljivom i korisnom događanju mogu naći informacije i obrazac za prijavu!
Prenosimo dio zanimljivih pogleda na rađanje i ulogu babice o kojima će govoriti Ina May Gaskin.
Fiziološki porod i “zakon sfinktera” – Ina May Gaskin
Na primjeru sfinktera objasnit će kako porod funkcionira. Sfinkter je sramežljiv mišić – biste li mogli obaviti veliku nuždu u naopakom položaju, na zahtjev druge osobe i kad vas nepoznate osobe promatraju? Ne? Pa ipak, upravo u takvoj situaciji nalazi se većina žena dok rađa.
Sa zakonom sfinktera možemo razjasniti ponašanje žene u porođaju. Neki organi, kao što su primjerice mjehur, rektum i maternica, imaju otvore koje nazivamo sfinkteri. To su kružni mišići, koji su obično zatvoreni, i samo se povremeno lagano otvore da bi nečemu omogućili izlaz. Tim mišićima ne možemo upravljati, ne možemo im zapovjediti da se otvore. Isto tako od njih ne možemo zahtijevati da se opuste. To je jako dobro poznato ženama koje su rodile u rodilištu, gdje se takve naredbe često koriste. Mišići sfinktera najbolje djeluju u zamračenoj, tihoj prostoriji, u intimnoj atmosferi, jer su nekako sramežljivi. Vole da ih hvalimo i da smo nježni i strpljivi s njima. Ako predodžba o djelovanju sfinktera djeluje smiješno, utoliko bolje, jer ako se vlasnica sfinktera smije, oni se otvaraju više nego obično.
Poteškoće prvog i drugog porodnog doba – Ina May Gaskin
Individualan pristup i dobra komunikacija mogu pozitivno uticati na ishod poroda. Ina May će s učesnicima podijeliti svoje protokole i tehnike kojima se koristi kako bi majkama pomogla prebroditi prvo porodno doba.
U drugom porodnom dobu ponekad raste napetost pa treba pažljivo pratiti događaje. Naučite kako se nositi sa specifičnim komplikacijama poroda čim se pojave. Predavanje će obuhvatiti i teme kao što su produženo trajanje rupture ovojnica, zastoj poroda, abnormalni trudovi, nemedicinske intervencije i drugo.
Porod zatkom i blizanački porod – Ina May Gaskin
Ina May Gaskin posjeduje veliko iskustvo u porodima zatkom i blizanačkim porodima. Podijelit će svoje strategije za siguran porod zatkom, uključujući i tehnike okretanja. Govorit će i o specifičnostima poroda blizanaca, o pozicioniranju, prijevremenom porodu, o tome kako izbjeći poslijeporođajno krvarenje, te o posebnim aspektima prenatalne skrbi u višeplodnoj trudnoći.
Što je s prisutnošću drugih pri porođaju?
Bilo je slučajeva kad smo kolegice i ja zamolile nekog od prisutnih da napusti prostoriju ako smo zaključile da loše djeluje na ženu, da se ne može dovoljno opustiti i otvoriti svoje tijelo onoliko koliko je nužno za prolazak djeteta. Znam da neke žene imaju loša porođajna iskustva. Sigurna sam da se dobar dio njih može pripisati nesigurnoj okolini i pomanjkanju potpore u porođaju, a katkad i nevjerojatnom pomanjkanju dubljeg znanja o fiziologiji porođajnog procesa među babicama i liječnicima.
Žensko tijelo u većini bolnica ne djeluje tako dobro kako bi moglo jer je često odnos prema ženama potpuno suprotan od onoga što trebaju. Bezbroj puta slušala sam priče o grubom odnosu, lošoj potpori, neugodnom nadzoru i neumjesnim opaskama, čak o zloupotrebi moći i položaja. Zamislite skupinu muškaraca kojima bi naredili da legnu, rašire noge i zatim dobiju erekciju. Samo bi rijetkima takvo što uspjelo pred skupinom žena koje bi iznad njih ocjenjivale napredak, pri čemu bi možda i komentirale veličinu organa.
Danas imamo naprednu tehnologiju, između ostaloga i epiduralnu analgeziju. Nije li problematično povezivati žene s prirodom?
Obično žene u porođaju osjećaju bol, neke više, neke manje. Možda one koje još nisu rodile ne znaju da usprkos tome što trudovi bole, bol dođe i prođe, između trudova osjećate se normalno. Strah povećava bol, a s druge strane bol postaje podnošljiva u prisustvu iskusne babice ili doule.
Mislim da žene koje žele lijekove protiv bolova, moraju te lijekove i dobiti. Treba samo naglasiti da, ako žene ne prisiljavamo da u porođaju leže, ako imaju jednostavna pomagala kao što je uže na koje se mogu objesiti svom težinom, loptu na kojoj mogu sjediti i micati zdjelicu, kadu punu ugodno tople vode u koju mogu uroniti, broj onih koje će trebati lijekove protiv bolova bit će manji. Tako možemo izbjeći potencijalno negativno djelovanje lijekova protiv bolova, koje nije zanemarivo.
Mi babice pokušavamo u porođaju postaviti ženu u središte događaja i ponuditi joj ono što treba, da njen porođaj bude iskustvo koje će je ojačati i kojemu će se vraćati po nadahnuće i snagu. Postoje događaji koji nas neposredno i duboko obilježe. Jedan od njih je i porođaj.
Prijavite se već danas!
origin : istanbul escort