Ako dojite svoju bebu i morate se vratiti na posao prije nego što beba napuni šest mjeseci, morate donijeti odluku kako ċete nastaviti hraniti vašu bebu.
Ako želite nastaviti isključivo s dojenjem, potrebno je unaprijed isplanirati ili izdajanje ili dojenje bebe u razmaku od svakih nekoliko sati, kako bi se osigurala dovoljna produkcija mlijeka i kako bi majka izbjegla prepunjenje dojke.
Svakako je ovo dobra odluka za svaku majku i njezino dijete, ali sigurno i odluka koja zahtijeva puno odricanja, snage i hrabrosti. Majka mora pronaċi metodu izdajanja koja ċe joj najviše odgovarati. Savakako je potrebno usvojiti što više znanja o dojenju, o tome šta olakšava izdajanje, šta utiče na produkciju mlijeka, na vrijeme navikavajte dijete da ga hrani druga osoba.
Organizujte svoje vrijeme za izdajanje na poslu i obavjestite svog poslodavca unaprijed da ćete imati potrebu izdajati se na poslu. Neka i poslodavac i vaše kolega znaju za velike prednosti produženog dojenja i male prilagodbe koje je potrebno učiniti na radnom mjestu, pa je vjerojatnije da će biti skloni saradnji.
Napomenite šefu svakako da su dojena djeca upola manje sklona bolestima u prvoj godini života u usporedbi s djecom hranjenom adaptiranim mlijekom. Ukoliko dijete ne bude često bolesno, to znači da ćete i vi manje izostajati s radnog mjesta.
Ujutro, prije posla ostavite vrijeme samo za mlijeko, noċ prije pripremite sve za izlazak iz kuċe.
Teško je predvidjeti koliko ćete se često morati izdajati da biste osigurali dovoljnu količinu mlijeka za dijete. U idealnim biste se uvjetima, za vrijeme radnog vremena, trebali izdajati onoliko puta koliko biste za to vrijeme dojili. Najčešće to nije tako. Ako na raspolaganju imate ograničeno i jako malo vremena, upotreba električne izdajalice kojom može izdojiti obje dojke istovremeno bila bi od velike pomoći. Istovremenim izdajanjem obje dojke moguće je održati visoku razinu prolaktina i istovremeno izdojiti mlijeko za 10-15 minuta umjesto za 20-30 minuta, koliko bi bilo potrebno za izdajanje svake dojke posebno. Istraživanja su pokazala da, kad beba navrši mjesec dana, temeljitije pražnjenje dojke učinkovitije potiče povećanje proizvodnje mlijeka nego češće pražnjenje dojke.
Preporučljivo je započeti s izdajanjem i smrzavanjem mlijeka tri do četiri tjedna prije povratka na posao.
Mnogim je majkama lakše izdojiti se ujutro, otprilike sat do dva nakon prvog jutarnjeg podoja – kad su najodmornije i mogu izdojiti veću količinu mlijeka za manje vremena. Neke se majke radije izdajaju više puta tijekom dana i kombiniraju te, manje količine mlijeka.
Sljedeća je mogućnost izdajati jednu dojku istovremeno dok dijete doji na drugoj.
Šta ako ne možete izdojiti dovoljno
Ako ne možete izdojiti dovoljno mlijeka za svoju bebu, na raspolaganju Vam je nekoliko mogućnosti koje na svojim stranicama iz višegodišnjeg iskustva savjetovanja nude Rodine savjetnice
– češće nudite djetetu dojku dok ste zajedno (Neke majke učine dodatni napor i dodatno doje bebu tijekom večeri i noću, tako da beba više spava dok su odvojeni i tada treba joj manje mlijeka.)
– organizirajte više stanki za dojenje ili se češće izdajajte dok ste odvojeni,
– ukoliko se izdajate ručno ili ručnom izdajalicom, pokušajte upotrijebiti automatsku dvostruku izdajalicu koja će bolje isprazniti dojku,
– u vremenu kad ste odvojeni organizirajte dohranu.
Preporuka je svakoj majci da se potrudi dojiti češće kad je kod kuće – ujutro, navečer i vikendom. Dojenje je prekrasan način da se osigura harmoničan i privržen odnos s bebom. Učestalim dojenjem održat će se i dovoljna produkcija mlijeka.
Obično vaša beba kao i vi promjeni ritam i broj podoja ostaje isti, samo doji u drugo vrijeme. To ċe vas sigurno dodatno iscrpiti, uz radne obaveze, pa uključite ostale ukuċane u pomoċ oko kuċanskih obaveza, kuhanja i brige o djeci. Spavanje u zajedničkom krevetu jedna je od vitalnih odluka za zaposlenu majku. Ako je beba u obrnutom ciklusu dojenja, s razlogom ćete biti vrlo zabrinuti hoćete li se uspjeti dovoljno odmoriti kako biste idući dan mogli normalno funkcionirati na radnom mjestu. Ako je noću beba blizu vas omogućit ćete joj neograničen pristup dojci dok ćete vi imati priliku istovremeno se naspavati.
Imajte na umu da ovo razdoblje ne traje dugo, da ċe beba uskoro uvesti i druge obroke i da ċe se vrijeme dojenja i izdajanja urijediti.
Izvor : Udruga Roda
Dojenje i povratak na posao – (ako je beba mlađa od 6 mjeseci)
0
Share.