Na Instagram profilu osvanuo je savjet “mame vaspitačice” koji je izazvao veliki odjek na društvenim mrežama.
Savjet je uzburkao društvene mreže
Instagram profil “Mama Vaspitačica” je na ovoj društvenoj mreži odgovarala na pitanja pratilaca. Jedno od njih bilo je “Da li je u redu kupiti dječaku Barbiku ako on to želi?”, na šta je “mama vaspitačica” odgovorila eksplicitnim “ne”.
- Nije! I sto puta ću reći da nije, koliko god moderno društvo zastupalo mišljenje da ne postoje muške i ženske igračke, da su to sve stereotipi, bla, bla,bla… – počinje ostrašćeni odgovor ova majka, pozivajući se dalje na fantomske, neutemeljene činjenice bez izvora da je navodno “u 80 posto slučajeva homoseksualnost stečena”.
Ako bismo i povjerovali u taj podatak koji nema veze sa istinom, došli bismo do zaključka da je svaki dječak koji je imao nekog dodira sa igračkama za djevojčice neminovno postao homoseksualne orijentacije. I Tviteraši zapažaju slično:
Dječiji psiholog, dr Alan Grin u tekstu koji se bavi upravo temom biranja igračaka prema polu kaže sljedeće:
- Dio odrastanja djeteta i izlaska iz faze bebe jeste polni identitet. Većina toga što djeca tada uče, uče kroz imitaciju. Do 18. mjeseca će većina djece znati svoj pol, a do 30. mjeseca svakako će biti svjesni postojanja oba pola, kao i da dječaci postaju muškarci a djevojčice žene. Želja da imitiraju roditelja svog pola postaje jaka, ali se ne ograničavaju na to. Imitiraće i roditelja suprotnog pola, što je u redu jer tako uče o svijetu oko sebe. Ta faza obično prođe do polaska u školu, kada se ustaljuju u svoj polni identitet.
Šta je realan problem?
– Ako dijete do trećeg rođendana ne zna svoj pol.
– Ako dijete konstantno govori da želi da bude suprotnog pola.
– Ako dijete konstantno govori o svojim polnim organima ili ih, suprotno tome, potpuno negira.
Ako nema ničega od tih znakova, nema potrebe da strahujete kada se dječak igra lutkom, ili kada se djevojčica igra pištoljem. Umjesto da brinete, opustite se i uživajte u nevinoj igri djeteta koje sada ima priliku da istražuje svijet bez predrasuda.
Igranje dječaka sa lutkama jača njihovu empatiju. Uči ih nježnosti, ali ih uči i razlikama u polovima i kako da komuniciraju sa suprotnim polom. Zato ovaj psiholog savjetuje da djeci obezbijedite igračke za oba pola i prepustite im izbor.
Izvor: hayat.ba