Zašto trebamo izbjegavati carski rez?
Carski rez je operativni zahvat. Carski rez može da bude rizičan i za majku i za bebu. U slučaju kada prirodni porođaj predstavlja veliki rizik po život majke ili bebe, carski rez je jedini izbor. Odluka o podvrgavanju ovoj vrsti porođaja češće se donosi radi izbjegavanja porođajnih bolova ili zbog ne dovoljne informisanosti o postupku.
Koji su razlozi koji nalažu obavljanje carskog reza?
Ispadanje pupčane vrpce (kada pupčana vrpce izlazi prije bebe), placenta abruptio (kad se posteljica odvaja od zida materice prije porođaja), placenta previja (kad placenta djelimično ili potpuno prekrije grlić materice), nepravilan položaj ploda (okrenut zadnjicom ili u postraničnom položaju), cefalopelvične disproporcije (kada je glava bebe prevelika da bi prošla kroz karlicu, ovo stanje takođe može da nastane i kao posljedica ležanja tokom trudnoće, zbog čega se plod ne spušta i usled nedovoljne pokretljivosti ploda ili djelovanja anestetika). Zatim utiče i zdravstveno stanje majke (akutne lezije herpesa, vrlo visok krvni pritisak, dijabetes itd). Ipak, ova stanja ne moraju uvijek da budu razlog za izvođenje carskog reza.
Hitan carski rez
Ova operacija izvodi se u situacijama kad, bukvalno nekoliko minuta odlučuje o životu bebe ili majke. Najčešće indikacije za izvođenje hitnog carskog reza jesu placenta abruptio (prerano odvajanje posteljice od zida materice), placenta previja (djelimično ili potpuno prekrivanje grlića posteljicom) ili ispadanje pupčane vrpce. U takvim situacijama carski rez se izvodi pod opštom anestezijom i pravi se vertikalan rez na stomaku (radi uštede dragocjenog vremena).
Koliko vremena traje oporavak nakon carskog reza?
To je kranje lična stvar i uglavnom zavisi od starosti porodilje, tjelesne konstitucije i opšteg zdravstvenog stanja majke. Ipak, postoje i neka generalna pravila i faze oporavka nakon carskog reza. U očekivane tegobe ubrajaju se gasovi i prateći bolovi, bolovi u predjelu rane, kontrakcije materice (zbog vraćanje materice u prvobitno stanje). Takođe, moguća je pojava ekstremnog umora (iscrpljenosti) usljed djelovanja lijekova ili samog porođaja. Hiruški konci vade se obično nakon četiri do sedam dana nakon porođaja. Upravo zbog svega toga, neophodan je oprez i minimalno kretanje, bez naglih pokreta, mada je ustajanje iz kreveta što je prije moguće od velikog značaja za brži oporavak.
Osnovno pravilo je: Ne podižite ništa što je teže od vaše bebe!
Nakon povratka iz porodilišta iskoristite svaku priliku za odmor u postelji i drijemanje tokom dana i pronađite pomoć za obavljanje kućnih poslova. Što se tiče povratka rekreativnim aktivnostima, najbolje je da ih odložite do potpunog oporavka, ili radite samo lagane vežbe ali isključivo nakon konsultacije sa vašim ginekologom. Nakon šeste nedjelje od carskog reza, proces oporavka se za većinu završava, mada neke žene i dalje osećaju bolove i pate od nesanice. Ipak, nakon isteka ovog perioda, većina njih vraća se uobičajenim aktivnostima koje su obavljale i pre porođaja.