Šta je to akupunktura?
Akupunktura je dio kineske tradicionalne medicine u koju još spadaju herbalna medicina (liječenje biljnim pripravcima) i qigong gimnastika. Spominje se u staroj Kini već 2800.g. prije nove ere. To je tehnika liječenja kojom se ubadanjem igala u specifične tačke na koži uspostavlja ravnoteža vitalne energije (Qi) u tijelu.
Akupunktura i neplodnost
Akupunktura je najtemeljitije istražena i često se koristi kao alternativni tretman za neplodnost. Tradicionalna kineska medicina odavno se koristi za olakšavanje bolova i liječenje nekih bolesti, a najnovije otkriće govori u prilog tome da pomaže i u liječenju neplodnosti, navode u studiji koju su proveli naučnici sa Univerziteta u Tel Avivu.
Naučni tim je poredio uspješnost tretmana parova koji su koristili samo klasične liječničke tretmane i one koji su ih kombinovali sa kineskim biljnim terapijama i akupunkturom.
Rezultati objavljeni u časopisu Integrative Medicine navode da je zabilježeno veliko povećanje plodnosti u slučajevima kombinovanih terapija. Tako je čak 65 posto žena uspjelo začeti uz pomoć akupunkture naspram 39 posto onih koje nisu koristile alternativnu medicinu.
Voditelj istraživanja dr. Shahar Levi-Ari objasnio je da ga je oduvijek zanimalo kako kineske biljke i tretmani akupunkture mogu unaprijediti zapadnjačku medicinu te su ga posebno obradovali navedeni rezultati. Naravno, sve biljke koje su korištene u istraživanju odobrilo je izraelsko ministarstvo zdravstva.
Postoji nekoliko teorija zašto kineska medicina ima toliko pozitivan učinak na neplodnost uključujući i to da ti biljni preparati i akupunktura mogu utjecati na menstrualni ciklus, povećati protok krvi u maternici, mogu povećati proizvodnju endorfina te potiču smirenost.
Akupunktura pomaže i u rješavanju problema koji utiču na plodnost, kao što su hipotireoza ili hipertireoza, a može se koristiti za liječenje niza drugih bolesti kao npr. migrena, vrtoglavica i sl. Akupunktura se često u kombinaciji s biljem koristi za liječenje povišenog folikula stimulirajućeg hormona (FSH), ponovljenog gubitka trudnoće, hiperprolaktinemije (ako nije uzrokovana prolaktinom), sindroma policističnih jajnika.