Istraživači su otkrili da su bebe u maternici zaostajale u razvoju skoro jedan dan kod žena koje su pušile deset ili više cigareta dnevno, iako su majke tokom trudnoće prekinule konzumiranje.
Pušenje prije i poslije trudnoće dovelo je do manjih fetusa u 20. sedmici i manjih beba, pokazuje studija provedena u Rotterdamu u Nizozemskoj.
Studija, koja je u srijedu objavljena u Human Reproduction, jednom od vodećih svjetskih časopisa o reproduktivnoj medicini, pratila je 689 žena koje su bile trudne između 2010. i 2018. godine.
Istraživači su otkrili da je do desete sedmice trudnoće razvoj embrija kasnio za skoro jedan dan kod žena koje su pušile deset ili više cigareta dnevno u odnosu na nepušačice i za 1,6 dana kod pušačica koje su zatrudnjele putem vantjelesne oplodnje.
Autor studije Melek Rousian je rekao da rezultati naglašavaju važnost prestanka pušenja prije začeća i da se napori da se ženama pomogne da prestanu pušiti trebaju fokusirati na ovaj vremenski okvir.
“Ako je moguće, žene bi trebalo da prestanu pušiti od samog trenutka kada planiraju da zatrudne, ali u svakom slučaju uvijek je dobro prestati pušiti, posebno u bilo kojoj fazi trudnoće”, naglasio je.
Pušenje ne utječe samo na rast embriona tokom trudnoće i na porođajnu težinu, već i na razvoj embriona već u ranim fazama trudnoće, naglašava se u istraživanju.
Istraživači sada proučavaju različite načine kako pomoći budućim roditeljima da prestanu pušiti kroz konsultacije licem u lice, naknadne posjete i digitalne intervencije.
Doktor Rousian je dodao: “Zbog toga je period perikoncepcije važno područje istraživanja, jer mnogi budući roditelji nisu svjesni prisutnosti embriona u razvoju u ranim danima kada trudnoća još nije potvrđena.”
Izvor: klix.ba