Svakodnevna šetnja tokom trudnoće “je dobra za bebu” jer može da poveća proizvodnju jedinjenja u majčinom mlijeku koje pomaže u sprečavanju gojaznosti i dijabetesa kod novorođenčadi.
Naučnici sa Državnog univerziteta Ohajo proučavali su ponašanje 150 trudnica i porodilja kako bi otkrili na koji način fizičke aktivnosti utiču i na majku i na bebu. Otkrili su da je i umjereno vježbanje dovoljno za porast nivoa ZSL – jedinjenja iz majčinog mlijeka, koje je povezano sa smanjenjem rizika od ozbiljnih zdravstvenih problema kod beba.
Tim istraživača smatra da bi se ovo jedinjenje moglo čak i dodati u formulu (mlijeko za hranjenje beba) kako bi pružilo iste zdravstvene prednosti za bebe čije mame nisu u stanju da doje.
Autorka studije dr Kristin Stanford, sa Univerziteta Ohajo, kaže da su prethodne studije pokazale da umjereno vježbanje kod budućih mama i porodilja značajno može poboljšati zdravlje njihove djece.
Za potrebe ovog istraživanja naunici su željeli da otkriju kako to zapravo funkcioniše i studija je započela pretpostavkom da je riječ o majčinom mlijeku, a ne o genima.
“Budući da postoje dokazi da majčino mlijeko igra glavnu ulogu, željeli smo da izolujemo efekte majčinog mlijeka na zdravlje potomstva”, rekla je Stanford.
Tim je započeo proučavanjem miševa koji su rođeni od “neaktivnih majki” ali koje su istraživači hranili mlijekom majki koje su bile aktivne tokom trudnoće.
Otkrili su zdravstvene koristi od “fit-mama”, koje su one prenijele mladuncima. Tako su još jednom, naučnici dokazali da se mnoge zdravstvene dobrobiti zapravo prenose kroz majčino mlijeko, ali su i ukazali da ta lista benefita, može biti mnogo duža od one koju danas poznajemo.
Izvor: rts.rs