fbpx

Je li Dojenje zaista IN?

0

Dojenje je IN, projekat Udruženja DjeCa, okupio je nekoliko mama, koje su nakon završene obuke dobile titulu Mame savjetnice za dojenje. Lejla Kapidžiċ je voditeljice obuke za Mame savjetnice za dojenje.

Veċ dugo u našem gradu organizujete radionice o dojenju, prve u BIH ste pokrenule Susrete grupa za podršku dojenju, prve učestvovale u organizaciji Kongresa o dojenju i pomogle mnogim majkama savjetujuċi ih virtualno, telefonski, i sl. Sve to radite volonterski, bez ikakve podrške nadležnih javnih institucija. Ko su mame savjetnice za dojenje?

Mame savjetnice za dojenje udruženja DjeCa su grupa žena koja se, zbog vlastitog iskustva dojenja, iskustva stava svoje okoline i društva o dojenju, te iskustva pomoći i podrške koju su primale od drugih majki dojilja, odlučila okupiti pod okriljem projekta Dojenje je IN i pokrenuti već isprobanu praksu tzv. podrške majka majci u BiH. U vlastitoj organizaciji uz svesrdnu pomoć i mentorstvo IBCLC savjetnice Adise Hotić iz Centra Fenix (Sanski Most), a po ugledu na svjetske organizacije za podršku dojenju po principu majka majci, organizovana je obuka o dojenju i psihološoj podršci i pomoći. Nakon završetka obuke Mame savjetnice su počele praktično savjetovanje i podršku najčešće putem internetskih foruma, a onda su pokrenule prvu Grupu za podršku dojenju i krenule sa mjesečnim susretima ove grupe.

Kako izgledaju vaši susreti Grupe za podršku dojenju?

Grupa za podršku dojenju uz stručno vodstvo obučenih majki savjetnica veoma je raširen oblik pomoći i podrške po principu majka majci u brojnim zemljama svijeta. S obzirom da se radi o dugotrajnoj praksi, već su i naučno dokazani izuzetni pozitivni učinci podrške po principu majka majci na započinjanje, uspostavu i dugotrajnije dojenje. Pokazalo se da se trudnice i majke dojilje ugodno i opušteno osjećaju u okruženju drugih dojilja, lakše traže rješenja za svoje probleme, traže savjete te dijele vlastita iskustva. Na ovaj način se lakše dolazi do ispravnih informacija o dojenju, i širi se mreža podrške i pozitivnog iskustva sa dojenjem. Sve to rezultuje uspješnim i dugotrajnijim dojenjem djece, presudnim za postavljanje optimalnih temelja za budući rast i razvoj. Moram naglasiti da mi ne dajemo medicinske savjete, podrška po principu majka majci nije medicinskog karaktera i nikako ne zamjenjuje redovne kontrole i praċenje od nadležnog medicinskog osoblja. Čitav koncept podrške dojenju po principu majka majci temelji se na volonterizmu, tako su i naše Mame savjetnice istinske volonterke. No ovakav rad daje višestruku satisfakciju koja se teško može izražavati bilo kakvim novcem.

Sarađujete li sa drugim grupama u regionu?

Mame savjetnice za dojenje udruženja DjeCa žele i majkama u BiH obezbjediti izvor relevantnih informacija, korisnih i pozitivnih iskustava o dojenju, kao i širiti mrežu majki koje će dalje pomagati drugim majkama i pružati podršku u dojenju. U tom cilju usko sarađujemo sa našim mentoricama IBCLC savjetnicama Adisom Hotić i Eminom Majdankić iz Centra Fenix, kao i sa sličnim projektima iz regije kakvi su prvenstveno Savjetnice za dojenje udruge RODA iz Hrvatske te savjetnicama iz udruženja Roditelj iz Srbije. Dvije mame Udruženja DjeCa trenutno završavaju obuku pod mentorstvom RODA iz Hrvatske, tako da ċemo uskoro biti još jače i brojnije, a to znači još više radionica i drugih projekata.

Neki vas smatraju mamama, koje će vas u parku zaskočiti i “gnjaviti” dojenjem. Kakav je vaš pristup pitanju dojenja?

Neko ko pruža podršku ne sudi, on nastoji razumjeti. Pomoć nije efikasna ako je namećemo onom ko je ne želi i ne treba. Naš je cilj efikasna pomoć i podrška, a “zaskakanje” i “gnjavaža” može proizvesti samo suprotan efekat. Mame savjetnice žele pomoći da trudnica dobije ispravne informacije i da na osnovu njih donese odluku o načinu ishrane svog djeteta, da dojilja ima pozitivno iskustvo dojenja, da majka što brže i efikasnije riješi eventualne probleme i nastavi sa ugodnim i uspješnim dojenjem. Sve to ni izbliza ne uključuje “nametanje” dojenja. Obuka za mame savjetnice uključuje način komuniciranja, pružanja podrške i savjetovanja na najefikasniji i pristupačniji način za one kojima se savjet i podrška daje.
Istina, mi propagiramo dojenje. Propagiramo ga iznošenjem činjenica koje su potkrijepljene u stručnoj literaturi, koje iznose relevantni autori. I cilj nam je da te, istinite, potvrđene činjenice dospiju do što većeg broja žena, majki i onih koje će to tek biti. Nekom ko je imao negativno iskustvo sa dojenjem, ili od njega odustao sa većim ili manjim razlogom to propagiranje može zasmetati, probuditi mu osjećaj vlastitog neuspjeha i potrebu da traži krivca za svoju neugodu. Majke savjetnice su kroz svoju obuku i praksu naučene da razumiju i takva osjećanja. Zato pozivam mame koje su zbog nekog razloga imale neuspjeh u dojenju, da dođu na Susrete grupe za podršku i ispričaju svoju priču i ona ċe nekome koristiti i pomoċi.

Imate li takvih slučajeva sa pričama mama koje nisu uspjele u dojenju, šta im poručite?

Naš je cilj da omogućimo roditeljima da dobiju relevantne informacije i na osnovu njih donesu odluku o načinu ishrane svog djeteta. Kad je odluka donesena informisano i obrazovano, treba je ispoštovati jer je to na kraju krajeva uvijek i isključivo odgovornost roditelja. Mi jedino želimo spriječiti da zbog loše informiranosti i nedostatka pomoći i podrške roditelji dođu u situaciju lošeg, problematičnog iskustva, pogrešne odluke i kasnijeg nemogućeg povratka. Naša je želja roditelje upoznati sa našim postojanjem, radom i načinom na koji mogu sa nama stupiti u kontakt, te ih ohrabriti da nam se obrate onda kad im to zatreba. Kada čujete mamu da kaže da je zbog mastitisa prestala dojiti, mi joj pokušavamo objasniti da je do mastitisa došlo zbog nepravilnog dojenja i dalje ide začarani krug, bolovi, zastoj, prestanak dojenja i opet u krug. Zato je bitno u trudnoċi pripremiti se za dojenje, tražiti adekvatnu pomoċ ao dođe do problema i zato mi postojimo. Žene kroz vlastito iskustvo sa dojenjem spoznaju njegov značaj i njegovu korist, te to žele prenijeti i drugim ženama, pomoći im da i same uspješno i ugodno doje. No ne čine to sve na najspretniji način. Treba naravno napraviti razliku između savjetnica koje su prošle obuku za pružanje podrške po principu majka majci.

lejla dojenje2

Probaċu biti mama koja ima problem sa dojenjem, jer nemam dovoljno mlijeka. Svojoj bebi dodajem adaptirano mlijeko, jer ona plače i sigurno je gladna? Šta ċete mi savjetovati?

Svaki dojenački par majka-dojenče je jedinstven. Svaka situacija i splet okolnosti u kojima se majka nalazi u trenutku kad traži savjet je jedinstven. Osnova dobrog savjetovanja je procijeniti stvarnu situaciju u kojoj se majka i dijete u tom trenutku nalaze, a to se postiže postavljanjem kratkih, što razumljivijih pitanja za majku da bi se otkrila prava pozadina problema. Savjetovanje najčešće počinje pitanjima o tačnoj starosti bebe, o nekim dnevnim rutinama, broju mokrih i pelena sa stolicom, o načinu na koji majka procjenjuje situaciju. Nastoji se pitanjima na koje će majka znati odgovor najprije uspostaviti opušteniji razgovor prije nego se krene u neko konkretno davanje uputstava. I uputstva trebaju biti kraća, konkretna, razumljiva. Nije loše majku pozvati da se nakon što proba nešto od savjeta javi da kaže da li savjeti pomažu, pa i dogovoriti da savjetnica potraži majku da se raspita o napretku situacije.

Kakav je vaš savjet mamama za dojenje i post u toku mjeseca Ramazana?

Ja ovdje nikako ne bih govorila o stvarima za koje postoje relevantne informacije na mnogo mjesta, i za koje se ne osjećam dovoljno kompetentnom. Trudnice i dojilje mogu post odgoditi ako im je u tom stanju u Ramazanu težak i ako, ne daj Bože, ugrožava zdravlje bebe ili majke, s obavezom da ga nadoknade onda kad budu u mogućnosti. S te strane, vjerska su pravila jasna i ako majka sumnja na neke probleme svakako bi se trebala posavjetovati sa nadležnim ljekarom.
Ono što bih ja mogla savjetovati iz vlastitog iskustva, i kad se radi o zdravoj majci i zdravoj bebi, to je da majka svakako proba postiti. Dan po dan, pa će vidjeti mogućnosti i ograničenja svog organizma, jer svačiji organizam reaguje različito i puno faktora utiče na to. Posebna je sitacija sada kad je Ramazan u ljetnim mjesecima, pa se gubi dosta tekućine zbog vrućine, a posti se dosta dugotrajno. Voda je ta koju najteže skladištimo u organizmu i koju moramo često nadoknađivati, a većinski je sastojak i otapalo za hranjive tvari u majčinom mlijeku. Zbog toga se u postu dojilja mora koncentrisati na hranu koja sadrži obilje tekućine, kao i pokušati smanjiti aktivnosti i izlaganje vrućini koliko god je moguće. Naravno da nije isto ni dojitit isključivo novorođenče i dojitit par puta dnevno starije dijete koje uzima i krutu hranu. Zato ja mislim da dojilja koja želi i namjerava postiti proba i posmatra reakcije svog tijela i ponašanje djeteta.

Znamo da je marketing proizvođača formule jako moċan i da mnoge žene ne doje upravo zbog toga. Ne možemo u rat sa ovom industrijom, jer nas nažalost u BiH ne podržavaju ni zakoni, ni struka. Kako se mame mogu svakodnevno boriti i sta možemo kao osvješteni građani raditi da spriječimo agresivni marketing proizvođača nadomjestaka za majčino mlijeko?

Tu se javlja paradoks “marketinga” dojenja. Svako pojačano propagiranje dojenja najčešće se osuđuje kao nametanje krivice majkama koje su djecu hranile formulom, dok je vrlo malo ljudi uopće osjeljivo ili primjećuje agresivan marketing svega vezanog za hranjanje djeteta alternativnim načinima. Vjerovatno je to zato što je marketing formule, kultura flašice toliko inkorporiran u društvo da je naprosto postao simbol rađanja i novorođenčadi, a promocija dojenja je u našoj zemlji još relativno nova pojava.
U ovom momentu i općenito, najbolja odbrana je informisanje, znanje. Od trenutka kad saznaju da će postati roditelji, par bi trebao razmisliti o veoma važim odlukama koje će morati donijeti za i u ime svog djeteta. Jedna od prvih i vjerovatno najvažnijih je način hranjenja. Skloni smo satima isčitavati čudesa o opremi za bebe, a tako malo roditelja potraži informacije o načinu ishrane novorođenčeta. Većina će se prije poroda odlučno izjasniti da će izbor i prednost dati dojenju, ali čim se jave pa i najmanji problemi posegnut će za formulom. Tu se upravo vidi snaga “marketinga”. Jer marketing formule stalno signalizira da je formula tu, lako dostupna. A taj će vas marketing onda slagati da je formula i prihvatljiva alternativa i rješenje svih problema i poteškoća.
Zbog toga je i marketing dojenja usmjeren ka isticanju neprikosnovenosti majčinog mlijeka kao namirnice i dojenja kao načina hranjenja. Isticanje superiornosti dojenja nad bilo čim nikako nema za cilj da nekog osuđuje, već isključivo da pruži ispravne informacije, da educira i ispravi pogrešne stavove koji postoje. Nakon edukacije, na putu uspješnog dojenja mora stajati praktična pomoć i podrška čitavog lanca i okruženja roditelja i djeteta.

Zato su tu Mame savjetnice za dojenje?

Dojenje je danas otežano zbog gubitka dojiteljskog okruženja. Majke danas najčešće doje u okruženju koje nije ili ne doji i hrani djecu alternativama. Tu se podrška teško nalazi, tu nema praktične pomoći ako se pojave problemi, a najčešće se nailazi na osude zbog neadekvatnog poređenja razvoja djece koja se hrane potpuno različitim namirnicama i na različite načine. I u takvom okruženju je lako posumnjati u sebe i svoje mogućnosti. Mjeri se težina beba svakodnevno kod kuċe i majke su zajedno sa cijelom porodicom optereċene koliko je beba napredovala od jutros do poslije podne. Malo karikiram, ali sva priča o dojenju u našoj kulturi svodi se na to koliko dijete ima kg.
Mame savjetnice žele ponovo uspostaviti dojiteljsko okruženje koje se sad, na žalost, ne podrazumjeva u porodičnom okruženju. Mi želimo omogućiti da barem bude stvar izbora i da ga majka, pa i oba roditelja mogu potražiti i dobiti u svojoj okolini.
Mame savjetnice danas je najlakše naći na Facebook grupi Dojenje je IN koja je postigla za nas neočekivanu popularnost, a posebno nam je drago što na ovaj način možemo komunicirati sa majkama iz cijele BiH pa i dalje. Više od 1 500 članova velika nam je satisfakcija za naš trud i zalaganje.

 

Komentari

Share.
File not found. Bahçeşehir Escort casibom deneme bonusu veren siteler forum casino siteleri 1xbet betist betpas deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bahis siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler kralbet 1xbetm.info Tipobet Giriş betist slot siteleri bonus veren siteler beylikdüzü escort ümraniye escort maltepe escort ataşehir escort kadıköy escort Maltepe Escort deneme bonusu veren siteler bonus veren casino siteleri deneme bonusu veren siteler sohbet hattı deneme bonusu veren siteler sex hattı canlı casino deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betkom evden eve nakliyat eşya depolama escort alanya Deneme bonusu veren siteler beylikdüzü escort escort beylikdüzü Ataşehir escort casibom