Trogodišnja djeca ne znaju šta je to stranac, niti ko je bezopasan a ko nije. Ali u ovom uzrastu djeca mogu donositi jasne odluke koje izražavaju sa „da“ ili „ne“. Kao roditelji trebate prepustiti svojoj djeci da na ovaj njihov način ne prihvataju određene ljude. Jer, tako će dijete naučiti da je njegova riječ važna i postaviti granicu prema drugim ljudima. Ipak, još je suviše rano za razgovore s trogodišnjakom o njegovom ophođenju sa nepoznatim ljudima.
U dobi od četiri godine djeca upoznaju ljude koji su im poznati, od kojih slušaju o nepoznatim ljudima. Vaše dijete je još suviše malo da bi se u javnosti pojavljivalo bez nadzora, jer ne posjeduje moć procjenjivanja i kontrole nad svojim impulsivnim reakcijama. Kada započnete razgovore o ponašanju prema nepoznatim ljudima, sjetite se da su slučajevi otmice djece, uglavnom, senzacionalističke vijesti u medijima, koje se zapravo rijetko dešavaju. Za pravilan razvoj Vašeg djeteta veoma su važni njegovi razgovori s odraslim osobama. Stoga ga nemojte nepotrebno plašiti.
Kako početi razgovor o nepoznatim ljudima?
Započnite s elementarnom sigurnošću
Kada izlazite van zamolite Vaše dijete da bude uz Vas, na prometnijim mjestima držite ga za ruku, uz riječi: „ Mi se oboje plašimo da se ne izgubimo, zar ne?“
Razgovarajte o njegovom tjelesnom integritetu
Djeca ovog uzrasta nisu suviše mala da bi naučili nazive svojih genitalija, kao ni pravilo da većina ljudi ne treba (ne smije) dodirivati ovaj dio njihovog tijela. Ipak, ne zaboravite da se seksualno zlostavljanje djece uglavnom dešava od strane poznanika i srodnika, odnosno rijetko od strane nepoznatih ljudi.
Započnite s pojmom nepoznatih ljudi
Vaš četverogodišnjak dovoljno je razuman za ovakva objašnjenja: nepoznati čovjek je onaj kojeg ne poznaješ. Možete mu npr. i pokazati nepoznate ljude – čovjeka u supermarketu ili ženu u parku. Kako ne bi preplašili dijete trebate naglasiti da pojam nepoznatog čovjeka ne znači automatski da se radi o dobrom ili lošem čovjeku.
Razgovarajte o tome, šta treba a šta ne treba činiti
Definišite nekoliko pravila o načinu ponašanja sa nepoznatim ljudima. Predočite svom djetetu pravila o tome, šta bi trebao učiniti ako bi ga kojim slučajem izgubili iz vida: „Ako me izgubiš u supermarketu otiđi na mjesto gdje plaćamo namirnice i kaži nekome na kasi da si izgubio mamu. Sačekaj pored kase dok ne dođem po tebe“. Kažite djetetu da, u slučaju da mu se obrati nepoznati čovjek, odmah zatraži Vašu pomoć ili pomoć nekog poznatog lica.
Ukažite mu na odrasle kojima može vjerovati
Osim baki i djedu Vaš mališan se može za pomoć obratiti i npr. učiteljici iz obdaništa ili policajcu. Ukažite mu na karakteristike npr. prodavača (odjeća, kapa i sl.) kojem se također može obratiti za evtl. pomoć.
Izbjegavajte plašiti dijete
Da bi izbjegli brige i probleme roditelji nerijetko djetetu govore o nepoznatim ljudima koji bi ga mogli ukrasti od roditelja. Ovo nije dobra ideja, jer će opteretiti dijete nepotrebnim strahovima i traumama.
Ponavljajte
Djeca predškolskog uzrasta najbolje uče, između ostalog, i ponavljanjem. Stoga o značaju pravila treba govoriti uvijek kada postoji prilika za to: npr. u zoološkom vrtu, gdje ima mnogo ljudi.
Odgovori na pitanja koja djeca predškolskog uzrasta često postavljaju o nepoznatim ljudima
„Je li Harisova mama nepoznati čovjek?”
Trebate jasno definisati, kome Vaše dijete može vjerovati. Učinite to od slučaja do slučaja. Harisova mama je prijatelj naše porodice, ali npr. poštar nije.
„Šta znači ako mi nepoznati čovjek ponudi slatkiše?”
Recite djetetu da ljubazno ali energično odbije ponuđene slatkiše; podsjetite ga uz to na pravilo, da to odmah prijavi Vama ili nekoj drugoj njemu poznatoj osobi.
„Šta znači ako neko mene pokuša ukrasti?”
U skoro nemogućem slučaju otmice Vaše dijete treba pozvati pomoć i jasno kazati da ovaj nepoznati čovjek/žena nije njegov tata/mama.
Šta možete još učiniti
Kartica s podacima
Napravite karticu sa svim podacima (ime prezime, adresa, broj telefona) koju će Vaš mališan nositi oko vrata, kada odlazite s njim nekuda vani. Karticu možete staviti i u unutrašnji džep njegove jakne (košulje i sl.), kako mu ne bi ispala prilikom trčkaranja. Nošenje ovakve kartice prikladno je i na godišnjem odmoru – kako Vaš mališan ne bi morao zapamtiti adresu na kojoj ste odsjeli negdje na moru…