Osim izbora doktora, zakazivanja prenatalnih pregleda i kupovanja opreme, postoji puno toga za napraviti prije nego što rodite. Iako se lista možda čini beskrajnom, stručnjaci se slažu da postoje određene stvari koje trebate učiniti, jer će tako vaša trudnoća i porođaj biti zdravo i sretno iskustvo.
Relaksacija
Može se čini da sa svakim novim tromjesečjem dolaze i nove brige oko trudnoće i budućnosti zbog kojih često ne možete zaspati. Zapravo, 76% trudnica prijavljuju lošu kvalitetu sna dok je 38% izjavilo da se nisu dovoljno naspavale, pokazuje jedna studija.
Jedan od najboljih načina da se donekle riješite briga su mini relaksacije: duboko disanje iz dijafragme u kombinaciji sa vizualizacijom nečega što vas čini sretnim.
Razmislite o postporođajnoj depresiji
Ako imate historiju depresije ili anksioznosti, ili prethodne epizode posporođajne depresije, spadate u grupu povećanog rizika. Iako to ne možete spriječiti, dobra je ideja da znate koji su simptomi i da imate plan koji vam može pomoći da to prevaziđete. Nabavite ime i kontakt za terapeuta, kao i plan kako ćete uklopiti tehnike za smanjenje stresa i gdje se možete obratiti za pomoć.
“Imati sigurno mjesto gdje možete izraziti ove osjećaje je jedan od najboljih načina da se pripremite kao nova mama,” izjavila je dr. Deena Blanchard, pedijatar.
Odaberite pedijatra
Bilo bi dobro da odaberete pedijatra prije nego rodite, kako biste pronašli onoga koji vama odgovara i pruža kvalitetnu uslugu. Pitajte i za radno vrijeme, kako se primaju pozivi poslije radnog vremena i koje je njihovo stajalište o vakcini, antibioticima i spavanju. Želite imati dobar odnos sa pedijatrom i da smatrate da vas sluša, brine o vašim problemima i ne požuruje vas.
Potražite pomoć oko dojenja
Iako više od 81% beba počnu sa dojenjem, više od polovine nastave do šest mjeseci i gotovo trećina do godine dana. Iako je dojenje prirodno, nije uvijek lagano.
“Moj savjet broj jedan bi bio: imajte realna očekivanja koliko god možete za nešto šta nikada ranije niste radili”, izjavila je dr. Blanchard.
Prije nego dobijete trudove, potražite nekoga ko vam može pomoći nakon porođaja. Takođe, pokušajte imati spreman plan za kada se vratite na posao i kako će vaš supružnik pomoći, jer studije pokazuju da žene koje imaju potporu svojih partnera duže doje.
Ako naiđene na izazove, zapamtite da bez obzira na šta se odlučite, bilo koja količina majčinog mlijeka koju vaša beba dobije je korisna.
Kupite i postavite autosjedalicu
Potrebno je da vaša beba do dvije godine bude u autosjedalici okrenutoj prema zadnjem dijelu automobila. Postoje samo okrenute autosjedalice, konvertibilne autosjedalice i 3 u 1 autosjedalice koje se mogu koristiti na oba načina i poslije kao potpora za samostalno sjedenje.
Postavljanje autosjedalice može biti komplikovano. Zapravo, 59% autosjedalica nisu pravilno postavljene, pokazuje jedno ispitivanje. “Ako je možete pomaknuti za više od 2,5 cm tada nije ispravno stavljena”.
Pročitajte upute ili pronađite osobu koja to zna pravilno napraviti.
Pripremite se
Osigurajte da imate sve na svome mjestu prije vremena, pogotovo ako ranije dobijete trudove. Skuhajte i zamrznite neka jela, spakujte svoju torbu sa najpotrebnijim stvarima, itd.
Okupite svoje “selo”
Bilo da ste uzbuđene što postajete majka ili nervozna zbog toga kako će to biti, bilo bi dobro da imate sistem podrške prije nego što rodite.
Budite realni u tome ko će vam vjerovatno pomoći i koliko vam vremena mogu pružiti. Ako nemate porodicu ili prijatelje u blizini koji vam mogu pomoći, razmislite da zaposlite doulu ili da se pridružite grupi novih mama kako bi se borili protiv izolacije i da dobijete potrebnu podršku.
Nemojte jesti veliki obrok
Mislite da ćete uskoro dobiti trudove?
Pošto postoji mogućnost da povraćate tokom poroda, dobra je ideja da umjesto velikog obroka, pomalo grickate male zalogaje i pijete dosta vode da ostanete hidrirane. Dajte svom tijelu energije za porod dok možete.
Uzmite “babymoon”
Prirodno je da se tokom trudnoće fokusirate na svoje i bebino zdravlje, ali se isto trebate fokusirati i na zdravlje vašeg odnosa sa supružnikom.
Prije nego što dođe vaša beba, razmislite o tome da odete na izlet sa noćenjem ili kratko putovanje.
“Uzimanje babymoona je prilika da budete sami i razgovarate o vašem odnosu te poradite na komunikacijskim strategijama, jer imati bebu je jedan od najvećih okidača stresa za vezu”.