Šta je Apgar skor?
Apgar skor je zbir ocjena koje beba dobija nakon rođenja i koji određuju njeno stanje i eventualnu potrebu za hitnim reagovanjem.
Šta se ocjenjuje kroz Apgar skor?
Apgar skorom ocjenjuju se:
- srčani otkucaji;
- plač i respiracije;
- tonus mišića;
- reakcija na nadražaj;
- boja kože.
Od kojih faktora zavisi ocjena bebe na rođenju?
Treba razumjeti da Apgar skor pokazuje samo stanje djeteta, ali ne ukazuje na uzroke tog stanja.
Na sniženje Apgar indeksa mogu uticati razna patološka stanja, kao što su: porođajna trauma, obilnije krvarenje majke tokom porođaja, davanje anestetika ili depresiva majci, razne infekcije, nezrelost djeteta, urođene anomalije (posebno mozga) i drugo.
Koje ocjene beba može da dobije?
U zavisnosti od stanja, za svaki navedeni parametar dobija se nula, jedan ili dva boda. Beba se ocjenjuje nakon prvog minuta i nakon petog minuta od porođaja i dobija dve ocjene (npr. 10/10).
Zbir od 10 je najveća ocjena i označava odličnu kondiciju. Ocjena 9 je još uvek odlična, ocjena 8 je već znak da je beba blago zamorena, dok su ocjene 5, 6 i 7 znak lošijeg stanja i takva beba zahtjeva pomoć nakon rođenja.
Ocjene 4 i ispod toga su znak da beba zahtjeva intenzivan nadzor i pomoć, i smještaj na poluintenzivnu ili intenzivnu njegu.
Da li Apgar ocjena ukazuje na lošu prognozu djeteta?
Ocjena vitalnosti nakon prvog minuta značajnija je za osobu koja izvodi reanimaciju. dok je procjena nakon 5. i 10. minuta značajnija za novorođenče i njegov kasniji ishod.
Apgar skor je obično koristan za predviđanje krajnjeg ishoda samo ako je vrlo nizak (0 3), i to kroz duži period (preko 10 minuta) u terminske novorođenčadi.
Djeca sa vrlo niskim Apgar skorom spadaju u kategoriju visoko rizične i moraju se pratiti u razvojnom savjetovalištu tokom dužeg vremenskog perioda.
Izvor:bebac.com