Kalorični slatkiši, pomfrit i ostale namirnice koje odrasli jedu nisu mudar izbor i toga smo svjesni. Ali često ne shvatamo da su mnoge od namirnica koje rutinski dajemo bebi uglavnom junk hrana – sa puno kalorija, šećera, soli i malo hranjivih tvari.
Jesti junk hranu je mnogo štetnije za bebe od odraslih. To je zato što djeca ne trebaju mnogo kalorija, ali trebaju mnogo nutrijenata. Dajući im junk hranu dijete brzo zadovoljite i ne ostavljate mnogo prostora za bogate tvari i zdravu hranu. Nedostatak hranjivih tvari može čak otežati i razvoj. Šta kao roditelj možete učiniti? Prije svega naučite koju hranu djetetu ne trebate davati. Ovo je popis najgore hrane za bebe:
Gazirana pića
Iako je očito, vjerovali ili ne, neke bebe u SAD-u prije 7. mjeseca piju gazirana pića, prema 3000 porodica sa kojima je rađeno istraživanje. Bez obzira da li su pića regularna ili dijetalna, apsolutno nemaju nutrijenata. Gazirano piće sadrži mnogo šećera, što može biti veoma štetno za zube djetata.
Sok
Naravno, iako dolazi od voća, sok ne mora biti zdrav. Vlakna u svježem voću se obično izgube u procesu pravljenja soka, a ono što ostane je puno šećera. Korištenje određenih tipova soka, posebno kruške i jabuke da zasladite hranu bebe nije dobra ideja, kažu nutricionisti. Šećeri koji se nalaze u sokovima mogu ubrzati probavni trakt, a kada hrana prolazi prebrzo, tijelo nema vremena da apsorbira hranjive tvari. Preporuke Američke akademije za pedijatriju su da djeca mlađa od 6 mjeseci ne trebaju biti ništa osim mlijeka. Beba 6-12 mjeseci može piti male količine vode, ali mlijeko ipak treba biti glavni napitak.
Krekeri
Postoje dobre grickalice koje možete dati djetetu kada počne gristi i žvakati, ali nemojte davati mnogo jer ni ovim nećete ostavljati prostora za namirnice bogate hranjivim tvarima. U svakom slučaju voće je mnogo bolji izbor. Ali ako trebate instant užinu, žitarice sa niskim dozama šećera imaju više nutritivnih vrijednosti od krekera.
Prerađena hrana
Ljudi prerađenu hranu definišu na različite načine, ali u osnovi što je više hrana izmijenjena u odnosu na svoje izvorno hrane, to je više obrađena. Obradom hrana gubi prehrambene vrijednosti i dobija nezdrave aditive (soli, masti, šećer…).
Deserti od želatina
Mnogi misle da želatin sadrži proteine, možda zato što je napravljen od životinskih kostiju i hrskovice. Ali ne, bar ne u značajnom iznosu. Ono što dijete jede je ustvari šećer, umjetna boja i aroma, i trag želatina.