fbpx

Spavati sa baby-trbuhom

0

Zadnji trimestar trudnoće se često povezuje sa nemirnim i neprospavanim noćima. Razlozi za to su različiti: neke žene razmišljaju o porodu, neke…

… o tome šta sve treba još nabaviti ili kako će izgledati budućnost bebe itd. Noću je teško odagnati strahove pa se noć pretvori u dan. Neke žene se bude zbog pokreta bebe u stomaku, nemirnih nogu (restless legs) ili čestog mokrenja. Jedan od razloga za buđenje je i žgaravica.

  •  Ukoliko se budite zbog malih ili velikih strahova, podijelite iste sa vašim partnerom. Kod medicinskih problema ili nedoumica, razgovarajte sa babicom ili doktorom, ne zadržavajte strahove u sebi. I ne brinite jer mnoge trudnice su nesigurne i razmišljaju o porodu i odgovornostima koje predstoje.
  •  Vježbajte opuštanje i tehnike disanja – to će pomoći i kasnije u životu sa bebom.
  •  Protiv stalnog nagona na mokrenje ne postoji lijek. Pijte preko dana što više, kako biste prije spavanja pili manje.
  •  Kasno navečer nemojte jesti, izbjegavajte začinjenu hranu kako biste spriječili žgaravicu.
  •  Kod nemirnih nogu, grčeva, pomaže kretanje tokom dana ili čak šetnja neposredno prije lijeganja. Inače dižite noge na jastuk i čekajte da vam cirkulacija ponovo počne bolje cirkulisati. Dizanje nogu može pak izazvati probleme sa žgaravicom jer je glava dole pa pripazite.
  •  Kod nesanice su lijekovi u trudnoći tabu ali postoje čajevi koji mogu pomoći i nisu štetni kao npr. melisa/matičnjak ili sl.

Ako smeta stomak

Mnoge žene spavaju rado na stomaku ali u trudnoći to više nije moguće. Babice savjetuju korištenje jastuka za dojenje kod spavanja u trudnoći.  Najčešće ga trudnice stave između nogu pa jednu nogu ispruže ispod, a drugu prebace preko. Odmarajte se i preferirajte više ležanje na desnoj strani kako biste rasteretili srce ako patite od otežanog disanja, a inače preferirajte lijevu kako bi placenta bila bolje prokrvljena.

Komentari

Share.