fbpx

Pravilna njega kože kod atopijskog dermatitisa

0

Pravilna njega atopijske kože usmjerena je na obnovu oštećene kožne barijere te uključuje redovito nanošenje emolijensa, masti i krema koji kožu vlaže i u njoj zadržavaju vodu, sprečavaju prodor alergena iz okoline u dublje slojeve kože i razvoj alergijske reakcije. Danas je sve više istraživanja koja pokazuju da se redovitom primjenom emolijensa od najranije dobi kod djece s povećanim rizikom razvoja atopijskog dermatitisa ili neke druge atopijske bolesti, može prevenirati njihov razvoj, upravo kroz obnovu oštećene kožne barijere.

Potrebno je držati se i preporuka za pranje – voda ne smije biti previše topla jer dodatno isušuje kožu i pojačava svrbež, a kupanje ili tuširanje trebaju trajati kratko. Savjetuje se upotreba dermokozmetičkih proizvoda (medicinskih uljnih kupki i sindeta bogatih uljima) te izbjegavanje agresivnih sredstava za pranje.

Liječenje atopijskog dermatitisa je složeno

U fazama pogoršanja, u dogovoru s dermatologom ili pedijatrom, u terapiju se uvodi lokalna protuupalna terapija, kreme ili masti koje sadrže kortikosteroide ili imunomodulatore. Njihova primjena vrlo brzo dovodi do smirenja svrbeža i crvenila. Primjenjuju se prema uputama liječnika, uz pismenu evidenciju upotrebe i potrošnje (“dnevnik potrošnje”). Često roditelji zaziru od primjene lokalne kortikosteroidne terapije, a taj strah zovemo kortikofobija. Posljedica je izbjegavanje primjene lijeka, a time i zapušteni dermatitisi. Ako se kortikosteroidi koriste prema preporuci liječnika uz evidenciju primjene i potrošnje, nema razloga za strah i zabrinutost.

 

Mr sci med dr Hana Helppikangas
specijalista dermatovenerolog

Komentari

Share.