fbpx

Neprijatan zadah iz usta kod djece

0

Vaš mališan vam se približio i želi vam nešto šapnuti na uho, a vi odjednom mijenjate izraz lica kao da nešto nije u redu. Osjetite loš zadah iz djetetovih usta? Previše luka uz ćevape za ručak? Šta uraditi sa lošim zadahom kod djece?

Dobra stvar je da se loš zadah događa svakome bar jednom u životu. Saznajte kako ga otkriti, spriječiti i liječiti.

Neprijatan zadah (halitosis) kod djece može biti uzrokovan ishranom (luk, češnjak, sir, gazirana pića, đus), nedovoljnom higijenom usta, pa do ozbiljnih medicinskih stanja.

Ako su zubi kod djece zdravi, nema pokvarenih zuba, gnoja, fistula, ako dijete pere zube dva puta dnevno, onda uzroke neprijatnog zadaha reba tražiti na drugom mjestu.

Najčešći uzrok neprijatnog zadaha iz usta kod djece su ipak infekcije u drugim predjelima, najprije krajnika, grla i zadnjeg dijela nosa. Neprekidno slijevanje tečnosti (sekreta) iz zadnjeg dijela nosa je posljedica najčešće alergijskih reakcija, hroničnih prehlada ili oboljenja sinusa.

Loša navika disanja na usta zbog alergije, začepljenog nosa, devijacija nosne pregrade ili uvećanog „trećeg krajnika“ dovodi do sušenja sluznice i izostanka antibakterijske uloge pljuvačke. Bakterije se razmnožavaju izazivaju raspadanje i oslobađanje neprijatnih mirisa.

Šta djeca mogu učiniti?

Mogu voditi brigu o svojim ustima, prati zube najmanje dva puta dnevno i čistiti zubnim koncem jednom dnevno. Kod pranja zuba treba četkati i jezik, jer bakterije mogu rasti i tamo. Takođe, posjetite dječijeg stomatologa dva puta godišnje za redovne preglede i čišćenja.

Same tečnosti za ispiranje usta, sprejovi, žvake i bombone ne pomažu u trajnom rješavanju problema sa neprijatnim zadahom iz usta.

Ako problem ostaje i kod redovite i pravilne higijene usta, treba se obratiti pedijatru, koji će ustanoviti i otkloniti uzroke kao što su dijabetes, brojna oboljenja disajnih organa i sistema za varenje, bolesti jetre i bubrega.

 

Komentari

Share.