Nedavna studija objavljena u časopisu Journal of Periodontology pokazala je da bolest desni, poznata kao parodontna bolest (upalno hronično stanje koje napada desni i kosti koje okružuju zube) može dovesti do prijevremenog poroda za mamu i niske porođajne težine za dijete.
Istraživači uključeni u studiju definišu nisku porođajnu težinu ispod 2500 grama i prijevremeni porod kao bilo kakav događaj u ili prije 37. sedmice. U 37 sedmica, beba uči udisanje, izdisanje, sisa, stišće šake i trepće, i također sprema prvu ljepljivu stolicu (naziva mekonij) za svoju prvu pelenu.
Kako bi saznali koliko zapravo hronično upaljene desni imaju sposobnost da uzrokuju takve štetne posljedice za majku i dijete, istraživači su proučavali dva moguća načina koji bi mogli uticati na zube trudnice. Prvo, primijetili su, bio je izravan put kojim su oralni mikroorganizmi bili u mogućnosti doći do bebe u maternici i drugi, koji je više neizravan, pokazao je da upalni “posrednici” cirkulišu u tijelu i bili su u mogućnosti uticati na bebu samim time što su u tijelu.
Kako parodontna bolest izgleda i na koje simptome trebate paziti? Parodontolozi kažu da su “osjetljivost, crvenilo i oticanje desni nekoliko naznaka parodontne bolesti. Ostali simptomi uključuju krvarenje desni tokom jela ili pranja zubi, desni koji se povlače, loš zadah i labavi zubi. Ove znakove, pogotovo tokom trudnoće, ne treba zanemariti i mogu zahtijevati liječenje kod stomatologa”.
Četkanje, čišćenje zubnim koncem i druge parodontne terapije su se pokazale kao sigurne intervencije koje mogu pomoći u poboljšanju parodontnih uslova za buduće mame. U težim slučajevima, mogu se koristiti antibiotici, međutim, istraživači su naglasili da ti sistemski antibiotici neće smanjiti ukupnu stopu prijevremenog poroda i niske porođajne težine. Redoviti posjeti stomatologu tokom trudnoće mogu pomoći ženama da udalje ove potencijalne opasnosti.
Jeste li se brinuli o svojim zubima tokom trudnoće?